Secretarul general al Partidului Conservator Arad, Mihai Butuşină, a revenit joi cu informaţii privind starea de sănătate a arădenilor, subliniind că incidenţa cancerului în judeţ este mult peste media pe ţară. A precizat că în 2013 s-au înregistrat 942 de cazuri noi de cancer, iar „la ora actuală sunt 17.195 de bolnavi de cancer în Arad”. A precizat că „s-a făcut achiziţie de aparatură la spital, dar problema este că aparatura fără medici nu funcţionează”. Soluţia conservatorilor arădeni ar fi faptul că Legea administraţiei publice locale permite administraţiilor locale să se implice. Potrivit lui Mihai Butuşină, administraţia locală ar putea oferi diferite facilităţi medicilor, cum ar fi locuinţe de serviciu, sau prime, pentru ca medicii valoroşi să nu plece din Arad. Ana Ionescu, preşedintele Organizaţiei de femei a PC Arad, a ţinut să precizeze, în altă ordine de idei, că autorităţile locale ar trebui să se implice în ceea ce priveşte Aeroportul Arad. Acesta a precizat că, spre deosebire de Arad, aeroporturile din Timişoara şi Craiova şi-au suplimentat numărul de curse aeriene, iar Deva îşi face aeroport etc.
Conservatorii cer solutii locale pentru medici
ARAD. Conservatorii arădeni au susţinut o conferinţă de presă solicitând administraţiei publice locale să vină cu soluţii concrete de sprijinire a medicilor.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
Jucătorii au fost înștiințați că nu se mai contează pe ei. Pot pleca atunci când își doresc.
România
Meteorologii au emis, sâmbătă, o informare Cod galben de intensificări de vânt ce vizează mai mult de jumătate din județele țării, ce va fi în vigoare până duminică dimineața.
România
Sâmbătă este ultima zi în care mai pot fi depuse candidaturi la Biroul Electoral Central pentru alegerile prezidențiale din mai, transmite Agerpres.
Local
Echipajele medicale ale Serviciului de Ambulanță Județean Arad au intervenit, în decursul anului 2024, la 67.070 de cazuri.
ARADON Sport local
ARAD. Ultima rundă din sezonul regulat din Liga a III-a la fotbal se joacă azi, de la ora 15. Pe noi ne interesează partidele din seria a IX-a, căci acolo sunt echipele din județul nostru.
Mapamond
Canada „nu va face parte niciodată din Statele Unite”, a afirmat vineri noul premier canadian Mark Carney, în cadrul primului său discurs oficial într-o țară tulburată în fața amenințărilor lansate de puternicul său vecin american, relatează AFP.
1
Local
Bonusul de 100.000 de euro pe care l-a primit la pensionare, dar și reangajarea lui Țigan pe postul de director al Direcției Silvice Arad au provocat un cutremur în Romsilva.
5
România
Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuș a făcut publice informații șocante referitoare la motivele care au condus la arestarea a trei angajați ai Spitalului de Psihiatrie și Măsuri de Siguranță din Ștei și punerea celui de-al patrulea sub control judiciar, sub acuzația că au agresat fără motiv mai mulți pacienți.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!