Preşedintele organizaţiei Noua Republică Arad, Ion Stan, consideră că amânarea Legii salarizării unitare, până în vara- toamna anului viitor reprezintă o „bâlbă” a guvernului Cioloş. „Prima bâlbă cu greutate a lui KJ şi alui Cioloş este amânarea legii salarizării unitare, pe care cei doi o plasau între priorităţile stringente. În condiţiile în care legea este ca şi finalizată de către fostul Guvern, tărăgănarea are o singură explicaţie : oricât de echilibrată şi bună ar fi, tot ar stârni o mulţime de proteste din partea celor nemulţumiţi. Părerea mea este că nu vom avea o lege a salarizării unitare nici măcar la sfârşitul lui 2016, ci abia în 2017, după alegeri. Vicepremierul Dâncu ar fi putut să spună că legea este gata, însă Cioloş şi Iohannis i-au cerut să se eschiveze, să spună că este nevoie de mai mult timp, pentru că salarizarea unitară trebuie să ţină cont şi de reformele care se vor face în administraţie. Dâncu s-a conformat, mai ales că şi PSD-ului îi convine tragerea de timp, orice nerealizare a Guvernului tehnocrat sporind nostalgia după Guvernul Ponta, cu câştigul electoral de rigoare. Pe de altă parte, ratarea unei ţinte atât de importante poate crea impresia că ratările vor curge una după alta, confirmând că aşa zisul Guvern de tehnocraţi a fost dinainte destinat a fi unul de sacrificiu, care să pregătească terenul pentru marea confruntare din 2016, mai întâi la alegerile locale, iar apoi, la parlamentare”, mai spune Ion Stan.
Legea salarizării, bâlbă sau calcul?
Legea salarizării, bâlbă sau calcul?
Ion Stan crede că nu vom avea o Lege a salarizării unitare până după alegerile parlamentare din 2016 şi instalarea noului Guvern.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
O nouă stație de tren va fi construită în municipiul Arad, în mijlocul cartierului Micălaca, cel mai mare din oraș, iar pe viitor ar putea fi folosită pentru un metrou de suprafață care să lege centrul orașului de cartierele Micălaca și Aradul Nou.
Local
Într-o acțiune pentru prevenirea abandonului școlar, derulată de polițiștii locali, la cererea unităților de învățământ.
Local
Ce sume de bani se impozitează și ce venituri intră în categoria celor neimpozitabile? Situațiile sunt explicate de către Fisc.
Local
Pentru că au deficiențe de vedere, deficiențe de auz sau tulburări de neurodezvoltare, 42 de elevi vor susține examenul după o metodologie aparte, aprobată de Ministerul Educației.
România
În luna ianuarie 2025, câștigul salarial mediu brut pe economie a fost de 8.910 lei, înregistrând o scădere de 341 de lei (-3,7%) comparativ cu luna decembrie 2024. De asemenea, câștigul salarial mediu net a fost de 5.328 lei, cu o scădere de 317 lei (-5,6%) față de ultima lună a anului trecut.
Local
Semifinala „Maratonului pentru Educație Antreprenorială” s-a desfășurat joi la Arad, zece echipe din liceele arădene în competiție.
Mapamond
Un referendum care propune reducerea la jumătate a timpului necesar unui străin pentru a obţine cetăţenia italiană, iniţiat de partidele de opoziţie şi de ONG-uri, va fi organizat pe 8 şi 9 iunie, a decis joi guvernul de la Roma, notează AFP.
Mapamond
„Ajunge!”: premierul în exercițiu al Groenlandei, Mute Egede, a anunțat joi că va convoca liderii de partide cât mai curând posibil pentru a respinge împreună afirmațiile președintelui american, Donald Trump, care a repetat că dorește să anexeze insula arctică, scrie AFP.
Citiți principiile noastre de moderare aici!