ARAD. Câinii chiar sunt cei mai buni prieteni ai omului. Acest lucru îl poate confirma familia unui bărbat de 63 de ani, din Arad, care a încercat să se sinucidă, dar a fost salvat în ultima clipă de un câine. Întâmplarea a avut loc sâmbătă. Proprietarul unui câine din rasa Beagle şi-a scos la plimbare animalul în Parcul Europa din municipiu. La un moment dat, câinele a început să devină agitat, să fugă către Mureş, să latre, să fugă înapoi către proprietar, apoi din nou către Mureş. După câteva minute în care câinele fugea în aceeaşi direcţie, proprietarul s-a dus să vadă ce îl agită pe animal. A rămas şocat când a văzut că un bărbat de 63 de ani era în apă adâncă până la gât şi nu se mai putea mişca din cauza temperaturii foarte scăzute a Mureşului. A sunat de urgenţă la 112, iar la faţa locului s-a deplasat un echipaj de jandarmi şi un echipaj SMURD. „Jandarmii care au ajuns la locul indicat de către proprietarul câinelui au intrat în apă şi l-au scos pe bărbatul care nu se putea mişca. Victima a fost predată medicilor de la SMURD care i-au acordat îngrijiri medicale. Ulterior, a fost anunţată familia bărbatului de 63 de ani”, ne-a spus Emilia Fânaţă, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei. Cum a ajuns sexagenarul în apele Mureşului? Se pare că acesta are anumite probleme de sănătate şi a încercat să se sinucidă. Mai mult, nu ar fi prima lui tentativă de a-şi lua viaţa. Dacă până acum l-au salvat alţi oameni, de această dată a fost salvat de un câine. „Dacă victima mai stătea în apă câteva minute, deceda. Intra în hipotermie şi nu mai putea fi salvat”, ne-a mai spus Emilia Fânaţă.
Sinucigas salvat din Mures de un caine
Un bărbat de 63 de ani care a încercat să se sinucidă a fost salvat din apele Mureşului de un câine care se plimba în Parcul Europa.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Meteorologii au emis, sâmbătă, o informare Cod galben de intensificări de vânt ce vizează mai mult de jumătate din județele țării, ce va fi în vigoare până duminică dimineața.
România
Sâmbătă este ultima zi în care mai pot fi depuse candidaturi la Biroul Electoral Central pentru alegerile prezidențiale din mai, transmite Agerpres.
Local
Echipajele medicale ale Serviciului de Ambulanță Județean Arad au intervenit, în decursul anului 2024, la 67.070 de cazuri.
ARADON Sport local
ARAD. Ultima rundă din sezonul regulat din Liga a III-a la fotbal se joacă azi, de la ora 15. Pe noi ne interesează partidele din seria a IX-a, căci acolo sunt echipele din județul nostru.
România
Biroul Electoral Central a decis, vineri, să sesizeze organele de urmărire penală și Consiliul Național al Audiovizualului, ca urmare a amenințărilor primite de membrii săi pe rețelele de socializare.
1
Local
Bonusul de 100.000 de euro pe care l-a primit la pensionare, dar și reangajarea lui Țigan pe postul de director al Direcției Silvice Arad au provocat un cutremur în Romsilva.
5
România
Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuș a făcut publice informații șocante referitoare la motivele care au condus la arestarea a trei angajați ai Spitalului de Psihiatrie și Măsuri de Siguranță din Ștei și punerea celui de-al patrulea sub control judiciar, sub acuzația că au agresat fără motiv mai mulți pacienți.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!