„Am venit aici, la Chișineu Criș, pentru că mi-a plăcut proiectul. Oamenii vor să facă o sală de sport și este normal să ne dorim promovarea cu echipa de fete. Ne vom împlini visele, sunt convins de asta”, crede Sebastian Tudor, antrenorul din acest sezon al Crișului Chișineu-Criș. Acesta a părăsit în vară gruparea masculină CSM Oradea, iar în cei opt ani petrecuţi pe banca echipei bihorene a reușit de trei ori promovarea în Liga Naţională, iar de alte trei ori dreptul de participare la baraj, fără ca Oradea să ajungă efectiv în prima ligă.
„Am vrea să câștigăm toate partidele, iar dacă va fi să ne batem și pentru Liga Națională, o vom face. Nimeni nu ne-a impus promovarea, dar nici nu ne-a oprit din galopul nostru. Poate vom avea și sala noastră, cine știe ce surprize vom avea din partea primarului nostru”, spune și Florica Boldor, „sufletul” grupării de pe Crișul Alb.
Campionatul ligii secunde, unde Crișul are trei succese din tot atâtea dispute, se află într-una dintre neînțelesele pauze, proximul meci al Crișului fiind în 7 octombrie, pe terenul liderului din Tg. Mureș.
Prima ligă le face cu ochiul
Prima ligă le face cu ochiul
ARAD. Oficialii echipei arădene de handbal feminin și-au prezentat, joi, în fața presei, reușitele, neîmplinirile, dar și dorințele pentru un viitor cât mai pozitiv.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Guvernul britanic va simplifica procedurile sale pentru achiziţia de material militar şi va „reduce birocraţia care încetineşte aprovizionarea în echipamente de apărare, de la nave până la muniţii”, a anunţul marţi executivul de la Londra, la o săptămână după ce a anunţat o creştere a cheltuielilor în domeniu, informează AFP.
Mapamond
Polonia îşi va revizui Planul de Redresare şi Rezilienţă în vederea redirecţionării de fonduri spre apărare şi rezilienţa economică, a declarat marţi ministrul de resort, Katarzyna Pelczynska-Nalecz, transmite Reuters.
Local
Consiliul Județean Arad a făcut „împărțeala” banilor proveniți din cota aferentă impozitului pe venit.
Local
Două femei din Zărand au fost condamnate la amenzi penale pentru săvârșirea infracţiunii de „răzbunarea pentru ajutorul dat justiţiei”. Acestea au spart geamurile casei în care locuia fata de 12 ani pe care fratele lor ar fi violat-o.
UT Arad
ARAD. Revenit între buturile echipei UTA după o accidentare care l-a ţinut departe de gazon o perioadă lungă de timp, portarul Dejan Iliev a primit vestea convocării la reprezentativa ţării sale chiar înaintea meciului de la Buzău.
Evenimente
Luna martie 2025 aduce pe scena Filarmonicii Arad invitați din România, Ungaria și Spania, dar și o serie de tinere talente de la Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi”.
Local
227 de persoane s-au prezentat la spital, iar în urma investigațiilor medicale de specialitate efectuate de către medicii de medicină de urgență, 123 au necesitat internare.
ARADON Sport local
BUCUREŞTI. Pe o vreme potrivnică, cu ploaie rece şi vânt puternic, pe stadionul „Iolanda Balaș-Soter” din Bucureşti a avut loc Campionatul Național de iarnă la aruncări lungi.
Citiți principiile noastre de moderare aici!