SEMLAC. Fetița care și-a pierdut viața în urma tragediei petrecute în 30 aprilie pe Mureș, în zona Semlacului, când patru persoane s-au înecat, ar fi fost găsită, după ce apa a scos-o la suprafață. Inspectoratul de Poliție Județean Arad a anunțat faptul că “la data de 16 august, în jurul orei 18.43, polițiștii Secției 2 Rurală Arad au fost sesizați despre prezența unui cadavru, la malul unei insule din râul Mureș, între localitățile Șeitin și Nădlac. Cadavrul, în stare avansată de putrefacție, urmează a fi transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Arad, în vederea efectuării autopsiei și stabilirii profilului genetic, în vederea identificării”. Potrivit informațiilor noastre, ar fi vorba despre fetița de 7 ani care s-a înecat alături de alte trei persoane, respectiv doi bărbați și un alt copil. Se pare că trupul neînsuflețit al fetiței ar fi fost observat de un pescar aflat pe malul Mureșului, pescar care a alertat autoritățile. Neoficial, se pare că mama fetiței înecate ar fi recunoscut hainele în care era îmbrăcată cea mică. Totuși, autoritățile evită, pentru moment, să confirme dacă e vorba sau nu de copila dispărută în seara de 30 aprilie, preferând să aștepte rezultatele autopsiei. Reamintim faptul că data de 30 aprilie a reprezentat una dintre cele mai negre zile în ceea ce privește viețile luate de râul Mureș. Atunci, doi bărbați și doi copii care se aflau într-o barcă alături de alte opt persoane și-au pierdut viața, după ce ambarcațiunea s-a răsturnat în apele învolburate ale Mureșului. Zile întregi, sute de pompieri, localnici și voluntari au căutat trupurile neînsuflețite ale celor dispăruți, reușind să găsească trei dintre cele patru persoane înecate. Acum, la trei luni și jumătate distanță, „cercul s-a închis”, apa redând familiei firavul corp al fetiței, pentru ca aceasta să beneficieze de o înmormântare creștinească.
A fost găsită fetița înecată la Semlac în 30 aprilie
A fost găsită fetița înecată la Semlac în 30 aprilie
Reactualizat la:
Pompierii au scos din apă un cadavru în zona Șeitinului, cadavru care se pare că ar fi al fetiței înecate alături de alte trei persoane la Semlac, în 30 aprilie.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
Vor fi, din nou, straie de sărbătoare, datorită neobositului Daniel Cherecheși.
România
Sprijinul de 750 de lei pentru persoanele vulnerabile, din nou amânat. Află când vor fi virați banii
Ajutorul financiar de 750 de lei, promis pentru sprijinirea persoanelor vulnerabile care trebuie să își monteze repartitoare de căldură, nu va fi acordat nici de această dată.
Mapamond
Fostul director al morgii de la Harvard Medical School din cadrul prestigioasei universităţi americane a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru trafic de organe şi resturi umane, a anunţat marţi Departamentul de Justiţie al SUA, informează AFP.
Local
Aparatul a fost achiziționat printr-un proiect transfrontalier, fiind primul din cele cinci echipamente medicale câștigate prin proiect.
2
Local
O oferta pe care un investitor a făcut-o pentru a cumpăra castelul de la Căpâlnaș este dezbătută de către Consiliul Județean.
Local
Peste 1000 de copii și adulți au sărbătorit împreună „Crăciunul pentru toți copiii”, la UAV Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!