Un bărbat din județul Timiș care profesa ca antrenor de echitație a fost reținut și ulterior arestat pentru infracțiuni contra integrității sexuale, săvârșite asupra unui minor.
„La data de 13 februarie 2025, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au pus în aplicare un mandat de percheziție domiciliară, la adresa unui bărbat din județul Timiș. Din cercetări, a reieșit că, în perioada 29 decembrie 2024-29 ianuarie 2025, cel în cauză, în calitate de antrenor, ar fi trimis mai multe mesaje cu conținut explicit sexual, poze și fotografii, unei persoane minore, față de care ar fi avut un comportament cu conotații intime. În urma perchezițiilor desfășurate împreună cu polițiștii criminaliști arădeni, au fost ridicate mai multe bunuri cu valoare probatorie. În aceeași zi, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore. Urmare a solicitării de arestare preventivă, formulată de procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, la data de 14 februarie 2025, judecătorul de drepturi și libertăți a dispus arestarea preventivă a celui în cauză. În cauză se continuă cercetările, pentru săvârșirea infracțiunilor de corupere sexuală a minorilor, agresiune sexuală asupra unui minor și viol” – transmite IPJ Arad.
Într-un comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, se detaliază:
„În perioada decembrie a anului 2024 – ianuarie 2025, inculpatul G.A.B. a pus la dispoziția persoanei vătămate în vârstă de 15 ani, prin intermediul rețelelor de socializare WhatsApp și Messenger, un număr de 11 materiale cu caracter pornografic (fotografii, clipuri video, gif-uri). În perioada ianuarie – februarie 2025, în baza aceleiași rezoluții infracționale, folosindu-se de poziția sa recunoscută de încredere izvorâtă din calitatea de antrenor de echitație, inculpatul G.A.B. a exercitat în mod repetat acte de natură sexuală asupra persoanei vătămate minore în vârstă de 15 ani. În data de 11.02.2025, folosindu-se de poziția sa recunoscută de încredere izvorâtă din calitatea de antrenor de echitație, inculpatul G.A.B. a exercitat acte de natură sexuală cu persoana vătămată în vârstă de 15 ani, iar în aceleași împrejurări a întreținut cu aceasta un act sexual oral.”
Arestat până în 15 martie
Antrenorul de echitație este urmărit penal pentru săvârșirea infracțiunilor de coruperea sexuală a minorilor, agresiunea sexuală săvâșită asupra unui minor în formă continuată și violul săvârșit asupra unui minor. Cu precizarea că unele infracțiuni au fost săvârșite pe teritoriul Ungariei. G.A.B. a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, începând cu data de 14.02.2025 și până în data de 15.03.2025.
„Punerea în mișcare a acțiunii penale este o etapă procesuală prevăzută de Codul de procedură penală, care nu poate, în nicio situație, să înfrângă prezumția de nevinovăție” – transmit autoritățile.
Citiți principiile noastre de moderare aici!