„Pasarela nu are finalitate decât în zona de plajă, iar maşinile de intervenţie nu au cum să ajungă unde este nevoie de ele. În plus, s-a spus că trebuie să facă legătura ştrandului cu oraşul. Or, nici vorbă de aşa ceva, din moment ce se opreşte în parc”, spune Leontin Aslău. Prezent la conferinţa de presă, preşedintele PC Arad, Mircea Purcaru, a salutat noul program de garantare a creditelor pentru IMM-uri, iniţiativă a Partidului Conservator. Creditele luate de către IMM-uri ca şi capital de lucru vor fi garantate în proporţie de 50% de către stat.
Aslau: pasarela peste Mures nu isi atinge scopul
Reactualizat la:
ARAD. Preşedintele executiv al conservatorilor arădeni, Leontin Aslău, a explicat, pe baza unei schiţe, că viitoarea pasarelă peste râul Mureş nu asigură atingerea scopului declarat al construirii ei, adică accesul maşinilor de intervenţie în incinta ştrandului.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, s-a declarat marți gata să lucreze sub leadershipul lui Donald Trump pentru a obține o pace durabilă în Ucraina, în toiul tensiunilor cu Casa Albă ilustrate prin suspendarea ajutorului militar al SUA pentru Ucraina, informează AFP.
1
Mapamond
Deputați de opoziție din Serbia au aruncat marți cu grenade fumigene în interiorul parlamentului în semn de protest față de politicile guvernului, scrie Agerpres. Un deputat a făcut AVC după incident.
România
Rusia nu poate transmite autorităților române pe cine să ancheteze și pe cine nu, Rusia nu poate dicta pe cine să aleagă românii și nu poate fi un model de bune practici de democrație, a afirmat premierul Marcel Ciolacu, marți, într-o postare pe pagina sa de Facebook. Totul, după afirmații ale SVR despre Călin Georgescu.
6
Local
Continuă lucrările de înlocuire a contoarelor vechi cu unele noi, cu citire la distanță, lucru ce duce la întreruperea furnizării apei potabile.
Mapamond
Guvernul britanic va simplifica procedurile sale pentru achiziţia de material militar şi va „reduce birocraţia care încetineşte aprovizionarea în echipamente de apărare, de la nave până la muniţii”, a anunţul marţi executivul de la Londra, la o săptămână după ce a anunţat o creştere a cheltuielilor în domeniu, informează AFP.
Citiți principiile noastre de moderare aici!