Arad. O căţeluşă de care se îngrijeau locatarii unui bloc din zona Gării din Arad a fost găsită împușcată pe stradă. Femeia care a descoperit-o a dus-o la un cabinet veterinar pentru a fi operată. Cățelușa, pe nume Bella, fusese gestantă și în urma accidentului și-a pierdut puii și a rămas paralizată parțial din cauza leziunilor.
Medicii veterinari Silviu Radu şi Cristian Boroş au efectuat gratuit intervenţia chirurgicală în urma căreia a fost extras proiectilul metalic din coloana vertebrală, însă tratamentul, care până acum a costat o mie de lei, a fost plătit de femeia care a găsit animalul.
”Proiectilul a fost tras cu o armă cu aer comprimat. Dincolo de actul de cruzime împotriva unei fiinţe fără apărare, e revoltător că cineva şi-a permis să folosească o armă pe stradă, într-o zonă aglomerată a oraşului”, a declarat, pentru Mediafax, dr. Silviu Radu.
Conform medicilor, căţeluşa are membrele inferioare paralizate din cauza leziunilor produse de proiectil la coloana vertebrală.
”Există semne că se va recupera, pentru că după operaţie se observă apariţia reflexelor. Va fi nevoie, însă, de cel puţin două luni de tratament pentru recuperare, apoi Bella va avea nevoie de cineva care să-şi asume îngrijirea ei”, a precizat medicul veterinar.
Deocamdată, nu a fost depusă o plângere la Poliţie privind acest caz de cruzime împotriva animalelor.
Anul trecut, în luna iunie, o altă echipă de medici veterinari arădeni a salvat un pui de pisică, care a fost operat după ce a fost găsit pe stradă în stare critică, având un proiectil metalic în craniu, care ar fi fost tras cu o praştie.
Catelusa impuscata pe strada
Reactualizat la:
Un proiectil metalic a fost extras de medici din corpul unei cățelușe împușcată pe stradă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Biroul Electoral Central a respins, sâmbătă, candidatura liderului partidului S.O.S. România, eurodeputatul Diana Iovanovici-Șoșoacă, fiind validat dosarul de candidatură al liderului AUR, George Simion.
2
UT Arad
„Sunt un jucător tehnic, inteligent, generos și un adevărat playmaker. Sper să obținem toate punctele cu Oțelul și să aducem bucurie suporterilor și clubului.”
1
România
Meteorologii au emis, sâmbătă, o informare Cod galben de intensificări de vânt ce vizează mai mult de jumătate din județele țării, ce va fi în vigoare până duminică dimineața.
România
Sâmbătă este ultima zi în care mai pot fi depuse candidaturi la Biroul Electoral Central pentru alegerile prezidențiale din mai, transmite Agerpres.
Local
Echipajele medicale ale Serviciului de Ambulanță Județean Arad au intervenit, în decursul anului 2024, la 67.070 de cazuri.
ARADON Sport local
ARAD. Ultima rundă din sezonul regulat din Liga a III-a la fotbal se joacă azi, de la ora 15. Pe noi ne interesează partidele din seria a IX-a, căci acolo sunt echipele din județul nostru.
România
Biroul Electoral Central a decis, vineri, să sesizeze organele de urmărire penală și Consiliul Național al Audiovizualului, ca urmare a amenințărilor primite de membrii săi pe rețelele de socializare.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!