„Ultima găselniţă a pedelisto-peneliştilor este aşa zisa implicare a lui Tăriceanu în dosarul mitei Microsoft, pe care cei care au lansat-o o consideră o bombă de mare putere în pregătirea lor de artilerie, în vederea atacului la baionetă, adică moţiunea de cenzură. De fapt nu este decât o fumigenă, pe care Tăriceanu a contracarat-o foarte simplu, spunând că lansatorii ei nu au decât să se sdreseze DNA. Aceştia nu au făcut-o, pentru că ştiu că nu au nicio acoperire, dar sperau că DNA va lua iniţiativa, măcar să-l cheme la o discuţie, pentru ca aplaudacii lor să scrie cu litere de o şchioapă că Tăriceanu dă cu subsemnatul, ceea ce i-ar îndreptăţi să declanşeze atacul în Senat, pentru ca Vasile Blaga să îi ia locul. Şefii partidului curcubeu sunt disperaţi că nu fac rost de destui mercenari şi, colac peste pupăză, în sondaje Călin Popescu Tăriceanu este în topul personalităţilor care se bucură de încredere, având scor dublu faţă de Vasile Blaga. Coroborat cu scorul mare în favoarea menţinerii actualului Guvern, în dauna instalării unui Guvern aşa zis PNL, încrederea în Tăriceanu demonstrează că electoratul conştientizează tot mai mult că aşa zisul PNL doar liberal nu este şi că PLR este singurul reprezentant al liberalismului românesc. Contribuţia sa la adoptarea unor măsuri de natură să ajute economia să se redreseze pe termen mediu şi lung este esenţială, iar Victor Ponta şi partenerii de coaliţie înţeleg acest lucru. Motiv pentru care, cred eu, pedeliştii revopsiţi nu vor reuşi să ademenească destui parlamentari din arcul guvernamental, ca să-i sprijine la votarea unei moţiuni de cenzură”, spune consilierul municipal.
Ciupe nu da sanse unei motiuni de cenzura
ARAD.Preşedintele organizaţiei municipale a Partidului Liberal Reformator, Ionel Ciupe, compară atacurile la adresa preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, cu „pregătirea de artilerie” premergătoare unui atac la baionetă. În opinia lui, atacurile mediatice se vor înmulţi pe măsură ce se apropie termenul pe care şi l-au fixat noii liberali pentru răsturnarea Guvernului Ponta, sfârşitul lunii martie.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Președintele rus Vladimir Putin a ordonat miercuri armatei sale să „elibereze complet” regiunea rusă Kursk, unde trupele ruse au revendicat în ultimele zile victorii rapide împotriva forțelor ucrainene, relatează AFP.
Mapamond
Președintele american Donald Trump a promis miercuri că va răspunde amenințării Uniunii Europene de a impune taxe vamale asupra unor importuri americane în valoare de 26 de miliarde de euro începând de luna viitoare, după ce Statele Unite au instituit taxe vamale generale asupra importurilor de oțel și aluminiu, transmit agențiile Reuters și AFP.
România
Radu Oprea: Votul dat în Consiliul Politic arată că Victor Ponta nu mai este de astăzi membru al PSD
Victor Ponta s-a autoexclus mai demult din PSD și votul dat miercuri în ședința Consiliului Politic Național arată că acesta nu mai este membru al Partidului Social Democrat.
România
Președintele AUR, George Simion, și lidera POT, Ana Maria Gavrilă, au anunțat miercuri că își vor depune candidaturile pentru alegerile prezidențiale, unul dintre ei urmând să se retragă după ce acestea vor fi validate.
2
Mapamond
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă la Kiev, că se așteaptă ca SUA să ia „măsuri puternice” împotriva Rusiei dacă Kremlinul respinge armistițiul de 30 de zile pe care Ucraina l-a acceptat deja la propunerea Washingtonului, relatează EFE.
1
România
Premierul Marcel Ciolacu, președintele PSD, a declarat miercuri că va propune Consiliului Politic Național (CPN) al Partidului Social Democrat excluderea din partid a lui Victor Ponta.
România
Curtea Constituțională a României a respins, miercuri, cu unanimitate de voturi, contestațiile formulate împotriva înregistrării candidaturii lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din luna mai.
UT Arad
Fetele de la UTA au ca obiectiv menţinerea în al doilea eşalon valoric al fotbalului românesc.
Citiți principiile noastre de moderare aici!