Cartianu a scris mai multe volume referitoare la revoluţie şi la ultimele zile ale lui Nicolae şi Elena Ceauşescu, pe când Lavinia Betea s-a axat pe viaţa acestora, pe istoricul perioadei dictaturii ceauşiste. Din discuţii nu au lipsit consideraţiile pe tema revoluţionarilor, a certificatelor vândute de către liderii de la vârf unora care nu au avut nimic în comun cu revoluţia. Lansarea volumelor celor doi va avea loc sâmbătă, de la ora 11,00, tot în sala Ferdinand, printre invitaţi numărându-se şi revoluţionarul Valentin Voicilă.
Cu Lavinia Betea si Grigore Cartianu, despre Ceausescu
ARAD. Vineri, în Sala Ferdinand din Palatul Administrativ, Lavinia Betea şi Grigore Cartianu au oferit amănunte despre volumele pe care le lansează la Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Conservatorii lui Friedrich Merz au câștigat duminică alegerile legislative din Germania, urmați de partidul de extremă-dreapta AfD, care a obținut cel mai bun scor din istoria sa, potrivit sondajelor la ieșirea de la urne realizate de televiziunile publice, relatează AFP.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 23-02-2025 sunt următoarele:
România
O filmare postată pe TikTok a stârnit controverse după ce o mamă și-a băgat copilul mic într-o cadă plină cu zăpadă, în toiul iernii, spunând că vrea să-l „călească” și să-l facă „spartan”. Imaginile au atras rapid atenția tuturor, iar autoritățile s-au autosesizat, verificând circumstanțele în care a avut loc incidentul.
3
România
Aproximativ 150 de persoane, majoritatea refugiaţi din Ucraina, au participat duminică la un protest organizat în Bucureşti, prin care s-au marcat 11 ani de agresiune rusă şi trei ani de la declanşarea invaziei la scară largă.
5
Mapamond
Papa Francisc, spitalizat cu pneumonie şi a cărui stare de sănătate se menţine critică, a spus, într-un mesaj pentru rugăciunea Angelus, că-şi continuă cu încredere spitalizarea şi tratamentele, potrivit AFP.
ARADON Sport local
CS Universitatea Arad va încerca accederea în play-off, între primele opt echipe.
România
Mai mulți parlamentari PSD și ai minorităților naționale propun, printr-o inițiativă legislativă depusă la Parlament, ca evaluarea anuală a performanțelor profesionale ale funcționarilor publici să cuprindă și verificarea, în scris, a cunoștințelor teoretice actualizate privind actele normative care reglementează activitățile acestora.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!