Cu gândul la neajunsurile din sistemul medical, dar şi la suferinţa bolnavilor, Crucea Roşie Arad a decis să-şi îndrepte atenţia şi sprijinul către Spitalul de Psihiatrie din Mocrea. „Am achiziţionat şi donat un televizor şi un radiocasetofon pentru activităţi de relaxare a bolnavilor internaţi” – spune Iudita Cuvineanu, director al filialei judeţene de Cruce Roşie Arad.
Gestul a fost posibil graţie donaţiilor, sponsorizărilor şi finanţărilor de care a beneficiat Crucea Roşie Arad de-a lungul anului trecut. „Le mulţumim tuturor celor care au redirecţionat cota de 2% din impozitul pe salariu, precum şi firmelor care au donat 2% din profit, pentru sprijinirea activităţilor specifice pe care organizaţia noastră le desfăşoară. Aceste finanţări au susţinut dotările materiale necesare educaţiei pentru sănătate, acordare prim ajutor în şcoli, premii la concursurile de prim ajutor, dotarea şi deplasarea detaşamentului pentru dezastre al filialei la concursurile profesionale. De asemenea, am susţinut o serie de activităţi din programul social al filialei – decontări de medicamente, ajutoare alimentare. Recent, ne-am îndreptat atenţia şi sprijinul către Spitalul de la Mocrea. Mii de mulţumiri şi sperăm la o bună colaborare şi în anul 2016” – punctează Iudita Cuvineanu, director al Crucii Roşii Arad.
Din grijă pentru bolnavii internaţi la Mocrea
Din grijă pentru bolnavii internaţi la Mocrea
Crucea Roşie Arad a donat Spitalului de Psihiatrie din Mocrea un televizor şi un radiocasetofon.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Aparatul a fost achiziționat printr-un proiect transfrontalier, fiind primul din cele cinci echipamente medicale câștigate prin proiect.
Local
O oferta pe care un investitor a făcut-o pentru a cumpăra castelul de la Căpâlnaș este dezbătută de către Consiliul Județean.
Local
Peste 1000 de copii și adulți au sărbătorit împreună „Crăciunul pentru toți copiii”, la UAV Arad.
ARADON Sport local
După o carieră frumoasă în ligile 2 şi 3 ale fotbalului românesc, arbitrul-asistent arădean a ajuns la momentul în care şi-a pus fanionul în cui. Va rămâne, însă, angrenat în fenomen, fiind preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Arad şi, probabil, viitor observator FRF.
Mapamond
Academia de film americană a anunțat marți listele scurte de propuneri pentru nominalizare în 12 categorii la de-a 98-a ediție a premiilor Oscar, inclusiv la categoria 'cel mai bun lungmetraj internațional', informează variety.com.
ARADON Sport local
SLIEMA. David-Razim Ciurar, sportiv legitimat la CS Municipal Arad, a avut o prestaţie remarcabilă la Cupa Uniunii Europene de haltere, întrecere sub egida European Weightlifting Federation (EWF).
România
Preşedintele Nicuşor Dan a transmis Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competiţiile naţionale oficiale să fie români, motivând că actul normativ este discriminatoriu.
ARADON Sport local
ARAD. Eveniment plin de emoție, bucurie și spirit de sărbătoare, zilele trecute, în Aula „Ștefan Cicio Pop” a Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad.
Mapamond
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marți că există un document în care mai multe țări detaliază ce fel de garanții de securitate sunt dispuse să ofere Ucrainei după încheierea războiului cu Rusia, inclusiv o posibilă desfășurare de trupe, dar a adăugat că acest document va fi făcut public numai după ce va intra în vigoare un armistițiu, despre care Rusia a transmis însă că va fi posibil numai în condițiile încheierii unui acord de pace și a reamintit că în niciun caz nu va accepta vreo desfășurare de trupe NATO în Ucraina, relatează agenția EFE.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!