Luna aceasta, Complexul Muzeal Arad prezintă publicului Brevetul de decorare pentru Ordinul “Coroana României”, în grad de ofițer, acordat omului politic arădean Dr. Ioan Suciu (1/14decembrie 1861-10 martie 1939), în anul 1922, de către Regele Ferdinand I. Exponatul este prezentat la Palatul Cultural Arad (Piața George Enescu 1, intrarea dinspre Parcul Copiilor) și poate fi văzut de marți până duminică, între orele 9.00-17.00 (luni, Muzeul este închis).
Ordinul ”Coroana României” a fost instituit în anul 1881, de către regele Carol I, fiind conferit militarilor și civililor, pentru servicii deosebite aduse statului român. Ordinul cuprinde cinci grade: mari cruci, mari ofițeri, comandori, ofițeri și cavaleri.
Ordinul și brevetul pentru decorare au fost conferite avocatului arădean Dr. Ioan Suciu, care deținea, la acea vreme, în anul 1922, funcția de șef al Serviciului contencios Cluj, în Ministerul Agriculturii și Domeniilor. În anul 1981, brevetul de decorare pentru Ordinul ”Coroana României”, în grad de ofițer, era donat muzeului arădean, alături de alte obiecte aparținând Dr. Ioan Suciu.
În cadrul Colecției de istorie a Complexului Muzeal Arad se evidențiază și cele două Ordine ”Coroana României”, în grad de mare cruce, conferite lui Vasile Goldiș, ”șeful secțiunii cultelor și instrucțiunii în Consiliul Dirigent al Națiunii române din Ardeal” și lui Ștefan Cicio-Pop, ”vicepreședinte al Marelui Sfat Național și șeful secțiunii militare în Consiliul Dirigent al Națiunii române din Ardeal”, așa cum se precizează în brevetele acordate în 11 decembrie 1918.
Exponatul lunii martie la Complexul Muzeal Arad
Exponatul lunii martie la Complexul Muzeal Arad
Brevetul de decorare pentru Ordinul „Coroana României” în grad de ofițer acordat lui Ioan Suciu de către Regele Ferdinand.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România nu va trimite trupe militare în teren în Ucraina, dar poate fi, în caz de nevoie, un „hub logistic” pentru alte trupe, a afirmat, joi, președintele interimar, Ilie Bolojan, după Consiliul European.
România
Ciolacu exclude candidatura lui Bolojan: „Un scenariu imposibil. Bolojan a semnat un acord de guvernare prin care enunță că nu va candida. Dacă USR îl susține pe Antonescu, mă retrag din funcție”.
2
Mapamond
Președintele rus, Vladimir Putin, a reacționat joi față de discursul în care președintele francez, Emmanuel Macron, a propus plasarea țărilor europene sub umbrela nucleară a Franței, întrucât consideră Rusia o amenințare la adresa Europei, liderul de la Kremlin amintindu-i omologului său de la Elysee de soarta lui Napoleon în campania militară contra Rusiei, în timp ce Ministerul rus de Externe a estimat că acest discurs al lui Macron cuprinde elemente de șantaj nuclear, relatează agențiile Reuters și EFE.
5
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 06-03-2025 sunt următoarele:
România
Președintele interimar, Ilie Bolojan, a declarat, joi, la întâlnirea cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, că țara noastră intenționează să continue colaborarea excelentă cu legislativul comunitar.
România
Preşedinta USR, Elena Lasconi, a declarat joi că premierul Marcel Ciolacu i-a promis că îşi va da demisia, în cazul în care Uniunea Salvaţi România va susţine candidatura lui Crin Antonescu la Preşedinţia României.
2
Local
Deputatul PNL Răzvan Cadar spune că ritmul bun al investițiilor trebuie neapărat susținut de îmbunătățirea legislației în ceea ce privește procedurile de achiziție publică.
Local
70 la sută din bugetul Consiliului Județean Arad va merge către investiții, marea parte a fondurilor urmând să fie nerambursabile
Citiți principiile noastre de moderare aici!