„Statul are obligaţia de a proteja familia, de a consolida această instituţie de bază a societăţii. Familia e unul dintre pilonii de echilibru, alături de Biserică şi de Şcoală. Orice măsură cu caracter de protecţie socială trebuie să vizeze direct persoana asistată, dar indirect şi familia acesteia”, a afirmat Claudia Boghicevici. De asemenea, deputata arădeană doreşte că trebuie consolidat conceptul de familie, iar acest concept să fie mai vizibil: „În străinătate familiile merg şi fac sport împreună, se duc să se uite la sport împreună, există competiţii dedicate familiei, sunt pachete familiale în mai toate domeniile, de la turism la servicii, şi de la transportul în comun la reduceri fiscale, când e vorba de familii. Şi la noi încep lucrurile să se mişte, dar statul trebuie să facă mai mult”.
Familia, baza societatii
ARAD. Cu ocazia Zilei Internaţionale a Familiei (15 mai), deputatul Claudia Boghicevici a subliniat necesitatea alinierii statului român la standardele occidentale în problematica familiei.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Evenimente
Produs al proiectelor reStart literar și Arad LiterArt, antologia de literatură tânără „reStart 2024” reunește texte scrise de 21 de tineri din școlile arădene.
ARADON Sport local
ARAD. Cu doar o săptămână înainte de reluarea jocurilor pe puncte, toate echipele arădene din Liga 4-Mavros au avut în program repetiţii finale, prilej pentru antrenori de a efectua ultimele reglaje în formula de start.
UT Arad
ARAD. Familia Suporter Club UTA are nevoie, din nou, de unitate și reacție de suflet. Un reprezentant înficat al SCU, prezent alături de camarazi în peluză până în vara anului trecut, este grav bolnav și are nevoie de ajutorul nostru.
România
Călin Georgescu este așteptat luni la sediul Judecătoriei Sectorului 1, unde a depus în urmă cu câteva zile o contestație la măsura controlului judiciar, în dosarul în care este cercetat penal pentru șase infracțiuni, printre care instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale.
1
Mapamond
Filmul „Anora” a fost marele câștigător al celei de-a 97-a gale de decernare a premiilor Oscar, organizată duminică seară la Los Angeles, unde această peliculă regizată de cineastul Sean Baker a câștigat cinci trofee, inclusiv la categoria „cel mai bun lungmetraj”, informează revista Variety.
Local
La finalul lunii februarie 2025, Inspectoratul de Poliție Județean Arad și-a prezentat bilanțul pe anul 2024.
Mapamond
Miliardarul Elon Musk, mâna dreaptă a preşedintelui american Donald Trump, s-a declarat favorabil retragerii Statelor Unite din NATO şi ONU, relatează agenţia EFE.
7
Mapamond
Aliaţii europeni ai Kievului au strâns rândurile duminică la un summit la Londra pentru a sprijini Ucraina, angajându-se să facă mai mult pentru securitatea Europei şi să se înarmeze mai mult, insistând în acelaşi timp asupra necesităţii de a păstra un sprijin puternic din partea Statelor Unite, relatează AFP.
6
Citiți principiile noastre de moderare aici!