Muzică, expoziţii, dans, iar muzică, graffiti şi nu numai. Acesta este, pe foarte scurt, Particles Festival#2. Numai că provocatorul şi ineditul festival începe cu un film. Şi vor mai fi alte două în premieră, pe lîngă cel din debut.
Toată nebunia tinerească porneşte joi, pe pontonul de la Constructorul, la „Preview Particles” în fapt, cu o proiecţie pe care vă sfătuim să nu o rataţi: „Mr. Gaga”, în regia Tomer Heymann, un film despre dansul Gaga şi al său părinte, coregraful israelian Ohad Naharin. Dacă vei rămâne sub imperiul vrajei, şi nu ai cum altfel, a doua zi, pe 24 iunie, la Sinagoga Neologă, vor fi proiectate scurtmetraje româneşti I. Apoi, filmele se mută la Turnul de Apă unde, pe 24 şi 25 iunie, este pregătit un workshop de film, al cărui coordonator este Nap Toader; pe 25 iunie Particles vă propune să vă întoarceţi, tot la turn, la proiecția de scurtmetraje româneşti, de această dată II, ca pe 26 iunie festivalul să ofere tot aici proiecţia filmului „03.ByPass” (2016), în regia lui Nap Toader, care va fi prezent şi pentru discuţiile de după. Ultimul film din festival va fi proiectat pe 26 iunie la Activ Club: “Lumea e a mea”, un film din 2015, în regia lui Nicolae Constantin Tănase, urmat de o discuţie cu Ana-Maria Guran.
Filmele de la Particles Festival#2
Filmele de la Particles Festival#2
Trei filme în premieră la Arad, în această săptămână. Toate oferite de CitiZenit sub umbrela provocatorului Particles Festival#2.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
Victoria arădeană a trimis campioana pe locul 5 la finalul sezonului regulat.
Mapamond
Starea de sănătate a Papei Francisc, în vârstă de 88 de ani, rămâne „critică și prognosticul este în prezent rezervat”, a anunțat sâmbătă seara Vaticanul, referindu-se la o criză astmatică respiratorie, relatează AFP.
ARADON Sport local
Arădencele au legat două victorii în derby-uri și așteaptă Final 4-ul Cupei României, de acasă.
UT Arad
„Te-am susținut, m-am certat cu toată lumea pe aici pentru tine, vreau o reacție din partea ta”.
1
Mapamond
Hamas a eliberat șase ostatici israelieni sâmbătă în Gaza, în al șaptelea schimb contra eliberării de deținuți palestinieni din cadrul armistițiului intrat în vigoare pe teritoriul palestinian pe 15 ianuarie, după 15 luni de război distructiv, relatează AFP.
Local
Familia îndoliată a anunțat programul serilor de priveghi și rugăciune pentru dr. Gheorghe Domșa.
Mapamond
NATO intenţionează să construiască un sistem de conducte din Germania până în Polonia şi Republica Cehă pentru a asigura o aprovizionare rapidă cu combustibil pentru avioanele de luptă în cazul unui război cu Rusia, informează săptămânalul german Der Spiegel, preluat de Reuters.
România
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) informează, sâmbătă, că a strâns peste 200.000 de semnături pentru Călin Georgescu, numărul prevăzut de lege pentru depunerea candidaturii acestuia la alegerile prezidenţiale fiind atins la acţiunea desfăşurată începând de la ora 11:00 în Piaţa Constituţiei.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!