„Ei spun că voinţa poporului este schimbarea guvernului, pentru ca preşedintele Iohannis să-şi pună în practică programul. Or, forţarea preluării puterii, prin alegeri anticipate, ar face imposibilă orice schimbare. Alegerile anticipate s-ar desfăşura tot după legea veche, care permite unuia cu 12% să intre în Parlament, în dauna celui cu 49% şi ar rezulta tot un Parlament cu 580 de parlamentari sau mai mulţi. Desfăşurarea procedurilor pentru alegeri anticipate ar crea o criză politică de lungă durată, o instabilitate care i-ar pune pe fugă pe investitori, perspectivă care nu cred că figurează în programul preşedintelui Iohannis”.
Flavius Maduta : „PNL doar mimeaza dorinta de reforma”
ARAD. Deputatul PSD, Flavius Măduţa este convins că nu vor fi alegeri anticipate şi că moţiunea de cenzură nu are şanse să treacă, guvernul dispunând de o majoritate solidă. Înclusiv PNL-iştii, crede Măduţa, ştiu acest lucru, dar uzează de orice mijloace pentru a ataca Guvernul şi PSD.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Ştiri sportive
Jucătoarea de tenis Simona Halep, fostă număr 1 mondial, a vorbit despre retragerea din activitate, marți seara, după ce a fost învinsă de italianca Lucia Bronzetti, cu 6-1, 6-1, în prima rundă a turneului Transylvania Open (WTA 250), spunând că întotdeauna a fost realistă, iar în momentul de față corpul său nu mai duce atât de mult ca să revină la nivelul de dinainte.
Mapamond
Mexicul a început marţi să desfăşoare 10.000 de soldaţi la frontiera cu SUA, aşa cum s-a angajat luni, în schimbul unei suspendări a ameninţării americane cu taxe vamale de 25% asupra produselor mexicane, a anunţat preşedinta Claudia Sheinbaum, relatează AFP.
1
Mapamond
Cinci persoane au fost împușcate, marți, într-o școală în orașul suedez Orebro, la circa 200 de kilometri vest de capitala Stockholm, a anunțat poliția, potrivit agențiilor AFP, Reuters și EFE.
Mapamond
Președintele rus, Vladimir Putin, a semnat luni un decret privind organizarea în acest an a unui concurs muzical internațional, denumit Intervision, după ce Rusia a fost exclusă de la Eurovision din cauza ofensivei sale militare în Ucraina, scrie Agerpres.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!