aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Localurile din Arad - „călcate” de poliție și DSP

Localurile din Arad - „călcate” de poliție și DSP

De Sorina Ambruș
la 17 January 2022 17:49
6 Comentarii

Localurile din Arad - „călcate” de poliție și DSP

Au controlat localurile din municipiu/Foto: arhiva
17 January 2022 17:49
Echipe mixte au întrerupt o zi de naștere și au verificat dacă în localurile din municipiu se respectă măsurile anti-Covid.
Scris de Sorina Ambruș - Echipe mixte au întrerupt o zi de naștere și au verificat dacă în localurile din municipiu se respectă măsurile anti-Covid.

Trimite articolul

X

ARAD. O razie de amploare a fost efectuată, sâmbătă seara, în municipiu, de către echipe mixte formate din lucrători ai Inspectoratului de Poliție Județean Arad și ai Direcției de Sănătate Publică Arad, care au verificat respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă.

Municipiul se află, începând de săptămâna trecută, în scenariul roșu, cu o incidență de peste 3 cazuri la mia de locuitori, fapt care a atras după sine adoptarea de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a măsurilor restrictive care se impun în baza Hotărârii de Guvern 34/2022 din data de 8 ianuarie.

Una dintre măsuri se referă la funcționarea restaurantelor, localurilor și cafenelelor, unde gradul de ocupare nu poate depăși 30 la sută din capacitate. De asemenea, s-a urmărit și respectarea orarului de funcționare, la toate unitățile controlate.

Pe timpul raziei, au fost verificate unitățile comerciale din Micălaca, Grădiște, Gai, Aradul Nou, Alfa, Confecții și Aurel Vlaicu. S-a constatat că în toate unitățile verificate a fost respectat orarul de funcționare, astfel că din acest punct de vedere nu a fost aplicată nicio sancțiune.

Zi de naștere în desfășurare

În schimb, la un local din centrul orașului a fost semnalat un grup de 12 persoane care participau la o zi de naștere, la invitația administratorului unității. Activitatea cu publicul era oprită la ora și data efectuării controlului. Administratorul unității a fost sancționat cu 1.000 de lei de către reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Arad, pentru organizarea de evenimente, în conformitate cu prevederile legale.

Hotărârea de Guvern prin care se prelungește starea de alertă în România, prevede la articolul 1, alineatul 1:

„Pentru prevenirea răspândirii infecțiilor cu virusul SARS-CoV-2 sunt interzise organizarea și desfășurarea de mitinguri, demonstrații, procesiuni, concerte, spectacole, cursuri de instruire, workshopuri, conferințe sau alte tipuri de întruniri, organizarea de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive și altele asemenea), precum și a întrunirilor de natura activităților culturale, științifice, artistice, sportive sau de divertisment în spații deschise sau închise.”

Trimite articolul

X
Taguri:
cafenele ,
controale unitati alimentare ,
DSP Arad ,
echipe mixte ,
grad de ocupare ,
IPJ Arad ,
localuri Arad ,
razie ,
razie localuri ,
respectare masuri anti-COVID-19 ,
restaurante
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Liviu says:
    January 17, 2022 at 6:21 pm

    Foame de bani băieți ….nici o problema salariile de aveți asigurate …dar Dumnezeu nu va iartă ,legume ca Summacher sa ajungeti

    Reply
  2. Ioan Jupanu says:
    January 17, 2022 at 7:42 pm

    Niste cacati de oameni.Bineinteles n-au facut de capul lor ci conform ordinelor primite de la capetele luminate si odihnite .Ordinari de oameni pusi in functii ,tocmai de cei alesi de pulimea aradeana Rusine celor care au dat asemenea ordine dar si celor care le-au executat !

    Reply
  3. Veste bună says:
    January 17, 2022 at 11:35 pm

    A fost abrogată obligativitatea purtării măștilor indiferent de spațiu prin Sentința civilă Nr. 1950/2021 din 16.12.2021 a Curții de Apel București.

    Reply
    • Pitagora de la Intim says:
      January 18, 2022 at 12:30 am

      Pina primesc porunci de la mortaciunile politice, ucenici din MAI nu calcă strimb altfel belesc pu😝a la salar.

      Reply
  4. Prostia ucide says:
    January 18, 2022 at 5:31 am

    Militia nu mai cauta infractori acum dau amenzi anteprenorilor români sa le inchida cu totu afacerile sa ramana numa firmele straine .
    Bravo ma stat de cacat ce esti dupa ce nu o sa mai ai antrepenori romani sa vad de pe cine mai jupoi pielea ,avand in vedere ca multi nationalele nu iti dai nici un bant si il duc pe toti afara sa le mearga lor bine iar voi va saraciti tara .
    Vanzatori de tara ce sunteti , pedeapsa lu Țepeș ar fi blanda pt voi ,jupuiti de piele si sare pe voi .,arsi pe rug.

    Reply
  5. rahat pe batz says:
    January 18, 2022 at 12:25 pm

    sa le fie de amar celor care au fost in misiunea lu peste prăjit, sa le dea si lor Dumnezeu la fel in viata si la copii, si celor ce iau pus sa faca asta, batava dracu ati pus romania pe butuci ca vati luat dupa alti idioti din europa care acum cu tot cu vaccinuri 90 la suta sunt mai rau ca si noi, si altii deja da cu pula in el de covid ca sau saturat si elimina si certificate verzi, dar asta este romania efect de turma ca de obicei guvernul. egal prostie amară

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Potențial de iarnă autentică peste România: Meteorologii anunță ninsori și temperaturi sub medie
    3
    Vând copacii de pe marginea drumurilor din Arad
    4
    Ecograf din fonduri europene, la Oncologie
    5
    Apateu și Seleuș cumulează trei sferturi din cultivatorii de legume din județ
    6
    „Școala părinților” a ajuns la Semlac
    7
    Cum va fi sărbătorită Ziua Națională a României la Arad
    8
    Foto. O a doua mașină distrusă de câini, în Arad
    9
    Duc conceptul tururilor gratuite la nivel național
    10
    Scădere ușoară a numărului de viroze și pneumonii

    Local

    Ecograf din fonduri europene, la Oncologie
    Aparatul a fost achiziționat printr-un proiect transfrontalier, fiind primul din cele cinci echipamente medicale câștigate prin proiect.

    Local

    800 de mii de euro pentru castelul de la Căpâlnaș
    O oferta pe care un investitor a făcut-o pentru a cumpăra castelul de la Căpâlnaș este dezbătută de către Consiliul Județean.

    Local

    FOTO
    FOTO | Crăciunul pentru toți copiii, un eveniment caritabil de excepție
    Peste 1000 de copii și adulți au sărbătorit împreună „Crăciunul pentru toți copiii”, la UAV Arad.

    ARADON Sport local

    GALERIE FOTO
    Casian Băla a pus punct arbitrajului la meciul 250!
    După o carieră frumoasă în ligile 2 şi 3 ale fotbalului românesc, arbitrul-asistent arădean a ajuns la momentul în care şi-a pus fanionul în cui. Va rămâne, însă, angrenat în fenomen, fiind preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Arad şi, probabil, viitor observator FRF.

    Mapamond

    VIDEO
    Au fost anunțate listele scurte de propuneri pentru nominalizare la premiile Oscar din 2026
    Academia de film americană a anunțat marți listele scurte de propuneri pentru nominalizare în 12 categorii la de-a 98-a ediție a premiilor Oscar, inclusiv la categoria 'cel mai bun lungmetraj internațional', informează variety.com.

    ARADON Sport local

    Dublu medaliat la Cupa Uniunii Europene
    SLIEMA. David-Razim Ciurar, sportiv legitimat la CS Municipal Arad, a avut o prestaţie remarcabilă la Cupa Uniunii Europene de haltere, întrecere sub egida European Weightlifting Federation (EWF).

    România

    Președintele atacă la CCR legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români
    Preşedintele Nicuşor Dan a transmis Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competiţiile naţionale oficiale să fie români, motivând că actul normativ este discriminatoriu.

    ARADON Sport local

    FOTO
    Fotbaliştii CSŞ Gloria, vizitaţi de Moş Crăciun
    ARAD. Eveniment plin de emoție, bucurie și spirit de sărbătoare, zilele trecute, în Aula „Ștefan Cicio Pop” a Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad.

    Mapamond

    Zelenski anunță finalizarea documentului cu garanțiile de securitate pentru Ucraina. Rusia temperează așteptările de încheiere a războiului
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marți că există un document în care mai multe țări detaliază ce fel de garanții de securitate sunt dispuse să ofere Ucrainei după încheierea războiului cu Rusia, inclusiv o posibilă desfășurare de trupe, dar a adăugat că acest document va fi făcut public numai după ce va intra în vigoare un armistițiu, despre care Rusia a transmis însă că va fi posibil numai în condițiile încheierii unui acord de pace și a reamintit că în niciun caz nu va accepta vreo desfășurare de trupe NATO în Ucraina, relatează agenția EFE. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.