Pe 6 octombrie 2017, începând cu ora 11:00, Partidul Noua Dreaptă, alături de alte partide politice naţionaliste vor organiza un marș pe traseul Piața Drapelului (Podgoria) din fața Catedralei Ortodoxe Române- Piaţa Avram Iancu şi retur. „ Nu vom protesta împotriva UDMR, a partidelor secuieşti, a „răposatului” TOKES, sau a „prietenului” șef la Budapesta, europeanul Orban, cum nu vom protesta nici împotriva primarului Gheorghe Falcă sau a șefilor PNL Arad (Cionca, Boghicevici sau Bâlcea) pentru că aceștia, în numele toleranței și a internaționalismului european cinstesc pe 13 mercenari care au pierit la Arad, nu pentru libertatea popoarelor, ci pentru glorie si interese materiale personale, cum nu vom protesta niciodată împotriva cetățenilor români de etnie maghiară, fie că au, fie că nu au dublă cetățenie , deși Sfânta Biblie și Dreapta Credință Ortodoxă ne spune că nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Vom protesta, însă, împotriva acelora care au uitat că țara lor este România, în care s-au născut, în care au învățat să vorbească, să spună „mamă” și „tată”, în care au găsit cuvântul „pâine” care îi ține în viață. Și împotriva acelora care au uitat că noi, trăitorii din această țară, avem istoria noastră,cu martirii noștri,cu eroii noștri și de la 1848.Și mai protestăm împotriva acelora care au creat aici, la Arad, un parc al reconcilierii Româno-Maghiare,dar care au uitat că în acest parc nu este un singur monument, împotriva acelora care nu pun o floare la Arcul De Triumf al Revoluției Române Transilvănene victoriase. Și le amintim tuturor acestor uituci că Arcul De Triumf nu e un simbol oarecare, ci e însăși starea de fapt, aceea de a fi mândri că suntem Români. Pe această cale îi invităm pe toți cei ce simt că sunt europeni să vină alături de noi să depună o floare la Arcul De Triumf, să dovedim Europei că suntem toleranți, pentru că suntem victorioși în istorie și în fața lui Dumnezeu”, a declarat Angel Popescu, preşedintele Partidului Noua Dreaptă Arad.
Noua Dreaptă, în marş, de 6 octombrie
Noua Dreaptă, în marş, de 6 octombrie
Reactualizat la:
Naţionaliştii arădeni vor manifesta pe traseul Podgoria- Piaţa Avram Iancu
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Conservatorii lui Friedrich Merz au câștigat duminică alegerile legislative din Germania, urmați de partidul de extremă-dreapta AfD, care a obținut cel mai bun scor din istoria sa, potrivit sondajelor la ieșirea de la urne realizate de televiziunile publice, relatează AFP.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 23-02-2025 sunt următoarele:
România
O filmare postată pe TikTok a stârnit controverse după ce o mamă și-a băgat copilul mic într-o cadă plină cu zăpadă, în toiul iernii, spunând că vrea să-l „călească” și să-l facă „spartan”. Imaginile au atras rapid atenția tuturor, iar autoritățile s-au autosesizat, verificând circumstanțele în care a avut loc incidentul.
1
România
Aproximativ 150 de persoane, majoritatea refugiaţi din Ucraina, au participat duminică la un protest organizat în Bucureşti, prin care s-au marcat 11 ani de agresiune rusă şi trei ani de la declanşarea invaziei la scară largă.
4
Mapamond
Papa Francisc, spitalizat cu pneumonie şi a cărui stare de sănătate se menţine critică, a spus, într-un mesaj pentru rugăciunea Angelus, că-şi continuă cu încredere spitalizarea şi tratamentele, potrivit AFP.
ARADON Sport local
CS Universitatea Arad va încerca accederea în play-off, între primele opt echipe.
România
Mai mulți parlamentari PSD și ai minorităților naționale propun, printr-o inițiativă legislativă depusă la Parlament, ca evaluarea anuală a performanțelor profesionale ale funcționarilor publici să cuprindă și verificarea, în scris, a cunoștințelor teoretice actualizate privind actele normative care reglementează activitățile acestora.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!