ARAD. Samuel Caba, președintele Asociației pentru Reformă Civică și Democrație, constată cu regret că Aradul a ajuns „codașul regiunii”, făcând referire la rezultatele Evaluării Naționale.
„După examenul de Evaluare Națională, aflăm că Aradul are doar cinci candidați care au obținut nota 10! Foarte puțin raportat la cei 3590 elevi înscriși pentru probele examenului, la care sau prezentat doar 3245! Chiar nu mai contează acum că, din pacate, suntem codașii regiunii, nu mai contează statistica. Asociația pentru Reformă Civică și Democrație îi felicită pe cei circa 300 de elevi cu medii peste 9 și apreciază că unde este interes, acolo există seriozitate și rezultate.
Nu putem însă trece cu vederea că se putea mult mai bine. Se apropie campania pentru alegerile locale din luna septembrie și se lansează tot felul de mega proiecte, proiecte de-altfel prezentate și de mine de o vreme, Cetatea Aradului, Aqualand, Canalul Mureșel, etc. Toate bune, numai că prioritare nu pot fi acestea fără să avem grijă de copii, investind în ei pentru ca a avea performanțe în învățământul arădean”, arată Samuel Caba, într-un comunicat de presă.
Mai mult, Caba face referire și la un proiect prin care s-ar dori înființarea la Arad a unui centru de cercetare universitară, apreciind că „idea este foarte bună și m-aș bucura să se realizeze cu adevărat, doar că nimeni nu investește la un asemnea nivel, într-un proiect ce vizează «aurul cenușiu» când orașul tău nu face performanță în învățământul gimnazial și liceal”.
În final, președintele ARCD susține că învățământul se poate poate salva prin pregătirea dascălilor: „Trebuie să spun clar: e nevoie de un program serios de pregătire profesională gratuită a cadrelor didactice care au nevoie de dezvoltarea profesională in domeniu și nu să facă aceasta pe bani grei personali. Avem nevoie de programe speciale pentru evitarea abandonului școlar și stimulente diverse pentru a promova performanța învățământului arădean, la care subscriu necondiționat!
Succes în continuare tuturor elevilor arădeni!”.
Trimite articolul
XNu te mai votează nici pocăiți!!!
Ce este si cine este Samuel Caba in invatamantul romanesc si aradean ?
Un nimeni la cub !
Atunci de ce se aduce in prim plan, in probleme de invatamant, un om care nu are nici o legatturā directā cu invatamantul, adica un zero in practica acestei profesii, in loc sa se ceara opinia unui specialist sau, cel putin, a unui cadru didactic care si-a ros coatele vreo 15-20 de an pe bancile scolilor ?
Fără educație nu vom putea progresa. Cu panarama de grasa liloasa de la uav , se duce educația pe gârla prostiei totale. Niște nulități intelectuale, care nu au ce căuta în învățământ, stau doar pentru lefurile babane, restul sunt de un zero intelectual absolut. Felicitări domnule Caba pentru atitudinea dumneavoastră, și mult succes în alegerile locale. Veți fi un primar excelent.
-
Du-te si culca-te Ion Croitoru. Ce treaba are Caba cu aceste lucruri? Nimic! Se baga in seama fara sa il întrebe nimeni
Iar se baga in seama , alergatorul dupa ciolan ? Lasa-ne mai in pace si nu ne deranja ochii si auzul ! nu te vrem la troaca statului, nu intelegi ?!?
Deschid postarile (ca asta numai jurnalism nu e) cu Caba doar sa citesc comentariile. Merge dupa asteptari treaba, Sami ?
Poza spune multe “OMUL ÎNTUNERICULUI”
Postacii de partide mor de invidie:) Felicitări pentru inițiativa!
Nu mai postati domnule vedeti mai bine de cele sfinte
Ba câtă ură și prostie in voi. Dacă vine cineva cu idei nu-i bine. Ba că n-are studii, ba că-i nu știu ce religie, ba că nu-i profesor, ba că altceva. Și Dumnezo dacă ar veni, i-ați face dosar secret la SRI, știți cântecul. După mintea voastră nimeni nu-i potrivit să facă ceva, nici o inițiativă nu-i bună. De asta suntem tot la nivelul ăsta.