Întrebat cum comentează aceste zvonuri, Adrian Ţolea a declarat că nu este adevărat şi că nici măcar nu s-a gândit să candideze. „Nu ştiu de unde au apărut aceste zvonuri, nu am discutat niciodată cu Mircea Purcaru sau cu altcineva de la ALDE pe această temă. Nu aveam cum să o fac, din moment ce nici măcar nu m-am gândit să candidez la Primăria Aradului. Am prea mult de lucru pe actuala funcţie şi am de gând să-mi fac datoria până în ultima zi de mandat”, a declarat Ţolea. La rândul său, Mircea Purcaru a spus şi el că sunt simple zvonuri fără acoperire. „Nu am discutat niciodată aşa ceva cu Ţolea. Probabil că este vorba despre o simplă speculaţie a votului pe care l-am dat în CJA cu privire la Compania de Apă Canal, în favoarea propunerii lui Ţolea. Am explicat şi atunci, nu am votat pentru Ţolea sau împotriva cuiva, ci pentru ca arădenii să poată beneficia de servicii mai bune şi mai ieftine”, a spus Purcaru. Pe de altă parte, persoane din ALDE spun că mişcarea de atragere a lui Ţolea nu ar fi rea, însă nu pentru Primăria Aradului, unde nu ar avea cum să atragă mai multe voturi decât Ciupe, de exemplu, ci pentru Consiliul Judeţean, unde chiar ar avea şanse.
Scenariu exploziv : Ţolea ar negocia cu ALDE candidatura la Primăria Aradului
Scenariu exploziv : Ţolea ar negocia cu ALDE candidatura la Primăria Aradului
Conform unor informaţii apărute în presa locală, preşedintele interimar al CJA, Adrian Ţolea, ar negocia cu ALDE Arad o posibilă candidatură a sa la Primăria Aradului, fiind susţinut de către Mircea Purcaru.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un bărbat de 71 de ani, din Arad, a fost condamnat la închisoare cu suspendare după ce, în august 2023, a lovit un câine cu un ciocan de cauciuc, apoi l-a ucis cu o sapă.
România
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a avut, luni, o convorbire telefonică cu secretarul general al Alianței Nord Atlantice, Mark Rutte, prilej cu care acesta a mulțumit României pentru contribuția sa la nivel aliat, a salutat creșterea bugetului de apărare al țării noastre și a reafirmat angajamentul NATO și al Statelor Unite față de apărarea colectivă și Articolul 5, transmite Administrația Prezidențială.
2
România
Un incendiu violent a izbucnit luni seara, 3 martie, la un autotren aflat pe Autostrada A1, la kilometrul 437, între nodurile rutiere Traian Vuia și Margina.
Mapamond
Papa Francisc, internat din 14 februarie pentru dublă pneumonie, a suferit luni o nouă criză respiratorie severă, a anunţat Vaticanul într-un comunicat, relatează AFP şi Reuters.
Ştiri sportive
Fosta mare atletă Felicia Țilea Moldovan, specialistă în aruncarea suliței, a încetat din viață la vârsta de 57 de ani, a anunțat, luni, Federația Română de Atletism, pe pagina sa de Facebook.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei este suspendat pentru următorul joc, după ce a văzut al patrulea cartonaș galben în acest campionat.
7
Citiți principiile noastre de moderare aici!