Imobilele respective sunt locate pe strada Stephan Ludwig Roth, la numărul 2, în imediata apropiere a noului spital TBC care se ridică în zonă. Tocmai acestea este şi motivul pentru care Consiliul Judeţean Arad a avut nevoie de clădirile cu pricina. „La imobilul în cauză se desfăşoară în prezent lucrările de construcţie a Secţiei TBC din cadrul Spitalului Clinic Judeţean Arad. Pentru punerea în funcţiune a obiectivului de investiţii este necesară demolarea tuturor clădirilor vechi, inclusiv a celor două magazii antemenţionate”, spun cei de la Consiliul Judeţean. Trecerea celor două imobile de la Stat la Judeţ a fost votată în unanimitate de consilierii judeţeni.
Şi-au luat clădirile din jurul noului TBC
ARAD. Două clădiri ale Ministerului Agriculturii au fost trecute din domeniul public al statului în domeniul public al judeţului Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
ARAD. Weekendul trecut, Academia UTA a câștigat pe linie meciurile din Cupa României, trei din cele patru formații mergând mai departe, în sferturile de finală.
ARADON Sport local
BUZĂU. Într-un joc decisiv pentru accederea în play-off-ul ligii secunde la futsal, Şoimii Şimand a cedat, scor 7-12, în deplasarea de la Fortius Buzău şi, astfel, încheie sezonul regulat pe locul 4, cu o zestre de 18 puncte.
Local
Doi bărbați, tată și fiu, au fost arestați preventiv după ce au fost prinși în flagrant în timp ce vindeau ecstasy și cristal, la Vinga.
ARADON Sport local
BUCUREŞTI. Singurul atlet veteran din Arad prezent la Campionatele Naționale Indoor s-a întors acasă cu medalie.
Evenimente
Produs al proiectelor reStart literar și Arad LiterArt, antologia de literatură tânără „reStart 2024” reunește texte scrise de 21 de tineri din școlile arădene.
ARADON Sport local
ARAD. Cu doar o săptămână înainte de reluarea jocurilor pe puncte, toate echipele arădene din Liga 4-Mavros au avut în program repetiţii finale, prilej pentru antrenori de a efectua ultimele reglaje în formula de start.
UT Arad
ARAD. Familia Suporter Club UTA are nevoie, din nou, de unitate și reacție de suflet. Un reprezentant înficat al SCU, prezent alături de camarazi în peluză până în vara anului trecut, este grav bolnav și are nevoie de ajutorul nostru.
Citiți principiile noastre de moderare aici!