Deputatul PDL Lucian Riviş Tipei a anunţat că firmele mici şi mijlocii care doresc să se dezvolte pot accesa de acum cu încredere acest program.“Cea mai importantă facilitate a acestui program este subvenţionarea dobânzii aplicate IMM-urilor cu până la 70%, pentru o linie de credit de maximum 30.000 de euro şi cu un nivel al dobânzii încadrat în valoarea de 6.5% anual. Până la sfârşitul anului ne aşteptăm la 4000 de aplicanţi din toată ţara. M-aş bucura să fie cât mai multe firme din judeţ printre beneficiarii programului pentru că acest lucru ar însemna, automat, crearea a noi locuri de muncă pentru arădeni”, a declarat deputatul. Parlamentarul Lucian Riviş Tipei a explicat că statul a acordat deja garanţii pentru IMM-uri, prin care s-a asigurat menţinerea a cel puţin 200.000 de locuri de muncă, chiar şi în condiţii economice grele. Cu atât mai mult acum, când economia se redresează, aceste firme au acces la credite avantajoase pentru dezvoltare şi, implicit, pentru crearea a noi locuri de muncă.
Tipei vrea „Kogalniceanu” la Arad
ARAD. „Kogălniceanu” se numeşte programul prin care firmele mici şi mijlocii primesc credite garantate de către Guvern, cu dobândă subvenţionată de la stat.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
În vârstă de 90 de ani, el a primit Crucea „Sfântul Ierarh Sava Brancovici” pentru mireni.
România
România își reafirmă angajamentul „deplin” față de libertatea, suveranitatea și independența Ucrainei, a transmis, luni, președintele interimar Ilie Bolojan, într-un mesaj la trei ani de război în această țară.
Mapamond
Politicianul conservator Friedrich Merz, cel mai probabil viitorul cancelar al Germaniei, a pus sub semnul întrebării duminică dacă NATO va rămâne în „forma sa actuală” până în iunie, în lumina comentariilor președintelui american Donald Trump, și a subliniat că Europa trebuie să-și dezvolte rapid o capabilitate de apărare independentă, relatează Reuters.
Local
PECICA. În perioada 18-22 februarie 2025, polițiștii Biroului Siguranță Școlară, împreună cu polițiștii orașului Pecica, au desfășurat două evenimente, împreună cu partenerii instituționali Penitenciarul Arad, Inspectoratul Școlar Județean Arad, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Arad, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad și Direcția de Sănătate Publică Arad.
Mapamond
Germania se pregătește să vireze spre dreapta după ce blocul conservator CDU/CSU (Uniunea Creștin-Democrată și „aripa” sa bavareză, Uniunea Creștin-Socială) și-a asigurat o victorie clară în alegerile legislative de duminică, la care Alternativa pentru Germania (AfD), de extremă dreaptă, a înregistrat la rândul său cea mai bună performanță de până acum, relatează dpa.
Local
Autoritățile reiterează faptul că segmentul lipsă de pe autostrada Nădlac-Sibiu va fi finalizat până în vara viitoare.
Mapamond
Conservatorii lui Friedrich Merz au câștigat duminică alegerile legislative din Germania, urmați de partidul de extremă-dreapta AfD, care a obținut cel mai bun scor din istoria sa, potrivit sondajelor la ieșirea de la urne realizate de televiziunile publice, relatează AFP.
2
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 23-02-2025 sunt următoarele:
Citiți principiile noastre de moderare aici!