În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că persoana în cauză se numește Jledi A., în vârstă de 29 de ani, cetățean tunisian, solicitant de azil în România. Tânărul a precizat că a recurs la această metodă deoarece dorea să ajungă în Germania şi nu avea o viză valabilă. „În data de 13 martie, în jurul orei 18.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Curtici, judeţul Arad, pe sensul de ieşire din ţară, în trenul Inter-Regio care circulă pe relaţia România – Germania, poliţiştii de frontieră au descoperit, ascunsă sub un autoturism ce se afla pe platforma unui vagon de marfă, o persoană de sex masculin. În cauză, poliţiştii de frontieră au întocmit acte de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiuni de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat”, au declarat reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.
Tunisian ascuns într-un tren internaţional, la PTF Curtici
Tunisian ascuns într-un tren internaţional, la PTF Curtici
Poliţiştii de frontieră de la Curtici au depistat un tânăr din Tunisia care a încercat să iasă ilegal din ţară, ascuns sub un autoturism de pe platforma unui vagon dintr-un tren de marfă internaţional.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
ARAD. S-au reluat meciurile din cadrul campionatelor de juniori, iar UTA a părut nepregătită pentru acest moment. Trei din cele patru echipe au pierdut, iar una a făcut doar un punct, exact când avea nevoie de trei.
România
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) i-a interzis liderei partidului S.O.S. România, europarlamentara Diana Șoșoacă, să intre pe teritoriul ucrainean, potrivit Hotnews.ro.
2
Mapamond
Majoritatea statelor Uniunii Europene a decis să urmeze o cale ce va duce la „ruinarea durabilă” a economiei şi securităţii blocului comunitar, a declarat ministrul ungar de externe, Peter Szijjarto, după Consiliul Afaceri Externe, care a reunit luni la Bruxelles miniştrii de externe ai ţărilor membre, relatează agenţia de presă MTI.
2
România
Biroul Electoral Central pentru alegerea preşedintelui României a informat luni că a decis sesizarea organelor de urmărire penală în vederea stabilirii autenticităţii listelor de susţinători care au însoţit candidatura lui Sebastian-Constantin Popescu, propus de Partidul Noua Românie.
România
Curtea Constituţională a României a respins, luni, contestaţiile depuse împotriva neînregistrării candidaturii Dianei Şoşoacă (S.O.S. România) şi înregistrării candidaturii lui George Simion (AUR) la alegerile prezidenţiale din luna mai.
România
Biroul Electoral Central a decis, luni, înregistrarea a încă patru candidaturi la alegerile prezidențiale din luna mai, în total fiind validate 12 candidaturi pentru acest scrutin.
Citiți principiile noastre de moderare aici!