La volanul autoturismului se afla un bărbat de aproximativ 40 de ani care a fost grav rănit după ce un copac rupt de vântul puternic a căzut peste maşină, duminică dimineaţa în jurul orei 10:00. Judeţul Arad s-a aflat de duminică, începând cu ora 09:10 şi până după masa la ora 15:00 sub avertizare cod galben de vânt puternic, semnalându-se intensificări ale vântului, care la rafală au atins 60 de kilometri pe oră și izolat 70 de kilometri pe oră. Bărbatul se deplasa cu maşina pe DN 79 A, dinspre Chişineu Criş spre Sintea Mare, iar arborele s-a prăbuşit peste autoturism la trei kilometri de la ieşirea din Chişineu Criş spre Sintea Mare. Şoferul a rămas încarcerat în maşină, pentru scoaterea lui fiind nevoie de intervenţia pompierilor de la Chişineu Criş. Bărbatul a fost descarcerat după aproximativ 30 de minute şi predat unui echipaj de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean Arad, starea bărbatului fiind gravă, dar stabilă. Victima a fost preluată ulterior de un echipaj SMURD şi transportat la Spitalul Judeţean Arad, în timp ce poliţiştii au demarat cercetările în acest caz. Bărbatul a ajuns la unitatea spitalicească în stare foarte gravă cu un traumatism cranio cerebral deschis. Cadrele medicale l-au intubat şi l-au trimis de urgenţă la Timişoara, la neurochirurgie. Nu este pentru prima dată când în Arad un copac se prăbușește peste o mașină aflată în mers. În urmă cu doi ani, Gheorghe Ban, fost director al DSVSA Arad, a sfârșit tragic pe strada Ștefan Augustin Doinaș, când, în timpul unei furtuni, un copac s-a rupt și a căzut pe mașina la a cărui volan se afla. Gheorghe Ban a suferit o fractură de coloană cervicală şi a decedat pe loc.
Un copac s-a prăbușit peste o mașină la ieșire din Chișineu Criș. Șoferul se afla în autoturism
Un copac s-a prăbușit peste o mașină la ieșire din Chișineu Criș. Șoferul se afla în autoturism
Reactualizat la:
Un copac s-a prăbușit peste o mașină la ieșire din Chișineu Criș. Șoferul se afla în autoturism. Bărbatul a suferit un traumatism cranio cerebral deschis şi a fost trimis de urgenţă la Timişoara, la spital.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Bărbatul susține că a filmat gândacii zilele trecute, în secția Medicină Internă din cadrul SCJU. Reprezentanții SCJU Arad au declarat că programul de dezinsecție a fost respectat.
Local
Zeci de copii și adulți au ajuns la spital într-o singură săptămână, iar după efectuarea investigațiilor medicale, s-a impus internarea a 39 de pacienți, dintre care 28 sunt minori, iar 11 adulți.
Mapamond
Președintele Vladimir Putin a afirmat miercuri că, în cazul în care diplomația va eșua, armata rusă va cuceri pe cale militară ceea ce el a numit „teritorii rusești istorice” din Ucraina, referindu-se la cele patru regiuni ucrainene anexate de Moscova, informează EFE.
România
Tribunalul București a decis miercuri arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului ministru al Transporturilor Alexandru-Răzvan Cuc, într-un dosar în care este acuzat de DNA că ar fi intermediat o mită de peste un milion de lei pentru directorul general al Registrului Auto Român (RAR).
ARADON Sport local
Vor fi, din nou, straie de sărbătoare, datorită neobositului Daniel Cherecheși.
România
Sprijinul de 750 de lei pentru persoanele vulnerabile, din nou amânat. Află când vor fi virați banii
Ajutorul financiar de 750 de lei, promis pentru sprijinirea persoanelor vulnerabile care trebuie să își monteze repartitoare de căldură, nu va fi acordat nici de această dată.
1
Mapamond
Fostul director al morgii de la Harvard Medical School din cadrul prestigioasei universităţi americane a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru trafic de organe şi resturi umane, a anunţat marţi Departamentul de Justiţie al SUA, informează AFP.
Citiți principiile noastre de moderare aici!