ARAD. Direcția Generală pentru Protecția Copilului (DGASPC) Arad a deschis o anchetă internă după ce familia adoptivă a unei fete care a fost internată în casa de tip familial Vera din orașul Sântana a depus o plângere penală în care acuză doi bărbați, soții a două îngrijitoare din centru, că ar fi abuzat-o sexual pe ea și pe alte copile, anunță Mediafax. Familia fetei abuzate a depus o plângere penală la Parchetul de pe lângă Judecătoria Chișineu Criș, iar dosarul, în ceea ce-l privește pe jandarm, a fost declinat Parchetului Militar Timișoara. Faptele ar fi avut loc cu 4-5 ani în urmă.
DGASPC Arad a deschis o anchetă internă și a luat mai multe măsuri. Astfel, a fost dispusă mutarea celor șase angajați ai casei de tip familial din Sântana, în care locuiesc 12 copii, în alte centre.
DGASPC a informat într-un comunicat de presă că „având în vedere gravitatea celor semnalate cu privire la evenimente și acte, presupuse a fi petrecute în urmă cu aproximativ 4-5 ani, în Casa Vera din cadrul Compartimentului de Case de Tip Familial Sântana, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad informează că în acest caz, în conformitate cu prevederile Legii nr. 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului, au fost luate următoarele măsuri administrative și disciplinare: toți cei 6 angajați ai Casei Vera din Sântana sunt cercetați disciplinar, iar până la definitivarea cercetărilor întreg personalul a fost delegat în centre pentru persoane adulte cu handicap din subordinea DGASPC Arad. În paralel, echipe mixte de psihologi și asistenți sociali realizează o evaluare a tuturor copiilor din casele de tip familial și centrele din subordine. Conducerea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad precizează că nu tolerează ca prin orice formă sau mijloc copiii ocrotiți în centrele din subordine să devină victime ale oricăror forme de abuz psihic, emoțional sau sexual și că va întreprinde toate măsurile necesare care să ducă la lămurirea acestor acuzații cu privire la faptele petrecute în Casa Vera din cadrul Compartimentului Case de Tip Familial Sântana”.
Un jandarm și un angajat al Companiei de Apă, acuzați că ar fi abuzat sexual o fată dintr-o casă de tip familial, la Sântana
Un jandarm și un angajat al Companiei de Apă, acuzați că ar fi abuzat sexual o fată dintr-o casă de tip familial, la Sântana
Familia adoptivă a unei fete crescută într-o casă de tip familial din Sântana susține că micuța a fost abuzată sexual de un jandarm și un bărbat, angajat al Companiei de Apă Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Papa Francisc, spitalizat cu pneumonie şi a cărui stare de sănătate se menţine critică, a spus, într-un mesaj pentru rugăciunea Angelus, că-şi continuă cu încredere spitalizarea şi tratamentele, potrivit AFP.
ARADON Sport local
CS Universitatea Arad va încerca accederea în play-off, între primele opt echipe.
România
Mai mulți parlamentari PSD și ai minorităților naționale propun, printr-o inițiativă legislativă depusă la Parlament, ca evaluarea anuală a performanțelor profesionale ale funcționarilor publici să cuprindă și verificarea, în scris, a cunoștințelor teoretice actualizate privind actele normative care reglementează activitățile acestora.
1
Local
Dr. Gheorghe Domșa s-a stins din viață subit, chiar în ziua în care ar fi trebuit să își sărbătorească aniversarea.
Local
Timp de o săptămână elevii arădeni sunt în vacanță. Supranumita „vacanță de schi” delimitează modulele III și IV ale anului școlar.
România
Loteria Română organizează, duminică, Tragerile Speciale Loto de Dragobete, suplimentând fondul de câștiguri al categoriei I pentru jocurile Loto 6/49 (100.000 de lei), Joker (50.000 de lei) și Loto 5/40 (25.000 de lei), a anunțat compania.
Citiți principiile noastre de moderare aici!