Se vede treaba, trotuarul din dreptul numărului 88 de pe Bulevardul Revoluţiei îi atrage ca un magnet pe şoferii aflaţi în căutarea unui loc de parcare. Nu mai devreme de luni vă prezentam un bizon, posesor de Audi, care şi-a lăsat maşina pe suprafaţa destinată circulaţiei pietonilor. La trei zile distanţă (mai exact, joi, înainte de amiază), în acelaşi loc, cu acelaşi tupeu, şi-a parcat maşina şoferul unei Toyota. Repetarea situaţiilor de acest gen dovedeşte faptul că încălcarea regulilor nu este sancţionată. Iar dacă nu eşti pedepsit, atunci de ce să nu perseverezi? – te poţi întreba în logica bizonerească.
La modul în care se respectă regulile în acest loc şi la modul în care se veghează la respectarea regulilor, am putea să ne aşteptăm, în curând, ca maşinile să circule de-a dreptul pe trotuar, că doar suprafaţa e destul de mare…
Un loc cu lipici la... bizoni
Un loc cu lipici la... bizoni
La trei zile distanţă, cu acelaşi tupeu şi desconsiderare faţă de reguli şi bun simţ, un alt şofer şi-a parcat maşina pe Revoluţiei 88.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
ARAD. Primăria Municipiului Arad continuă acțiunile de revitalizare a spațiilor verzi prin plantarea de arbori în mai multe zone din oraș.
Mapamond
Suspendarea ajutorului militar american pentru Kiev este „cea mai bună contribuție” pentru obținerea păcii în Ucraina, a salutat marți Kremlinul anunțul făcut anterior de responsabili de la Casa Albă, la câteva zile după disputa aprinsă între Donald Trump și Volodimir Zelenski în Biroul Oval, relatează AFP.
ARADON opinii
Echipa fanion a Aradului, UTA, a ajuns în „Cartea Recordurilor”. Din păcate, în sens negativ. Exclusiv din vina antrenorului Mircea Rednic. Cel care (cam) trăieşte din amintiri. Vremurile în care câştiga campionate sunt apuse, iar acel loc 7 ocupat cu UTA la finele sezonului trecut nu poate intra la categoria performanţă, chiar dacă „Strâmbu” nu scapă nici o ocazie să-l ridice în slăvi.
1
România
Românii de pretutindeni pot cumpăra, în premieră, titluri de stat TEZAUR prin Ghișeul.ro.
Local
Sistemul centralizat de încălzire este cea mai mare investiție din istoria comunei Seleuș. 60% dintre locuitori vor beneficia de energie termică ieftină imediat după finalizarea lucrărilor.
Local
ARAD. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Arad organizează o nouă ediție a unui eveniment tradițional, Bursa locurilor de muncă pentru femei, vineri, 7 martie 2025, începând cu orele 9:00, la sediul AJOFM, în cadrul Agenției locale Arad.
Local
Din primele informații, femeia ar fi căzut de la etajul nouă, în timp ce încerca să spele geamurile apartamentului. Ea nu a supraviețuit impactului.
Evenimente
ARAD. Cel mai important film italian de anul trecut, „Vermiglio, mireasa muntelui”/„Vermiglio” (regia Maura Delpero), aflat pe lista scurtă Oscar 2025, va fi proiectat la Cinematograful „Arta” din Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!