BAIA MARE. Pentru a prinde barajul de promovare în elita voleiului masculin românesc, CSM Univest ProVolei Arad trebuie să câştige miercuri, la Baia Mare. Pentru a ajunge acolo, băieţii pregătiţi de Radu Sabău au avut mari emoţii.
Voleibaliştii de la CSM Univest ProVolei Arad continuă seria evoluţiilor bune din actualul sezon de liga secundă.
ARAD - CSM Univest ProVolei Arad a reuşit prima victorie pe teren propriu din scurta sa istorie.
România
Membrii orchestrei folosesc instrumente vechi de 30 de ani sau instrumente aduse de acasă.
Mapamond
Blocul conservator, format din Uniunea Creștin-Democrată (CDU) și din aliatul bavarez al acesteia, Uniunea Creștin-Socială (CSU), și social-democrații germani au ajuns sâmbătă la un acord de principiu pentru formarea viitorului guvern al Germaniei, relatează AFP și Reuters.
România
Biroul Electoral Central (BEC) a precizat, sâmbătă, că urmează să se pronunţe cu privire la înregistrarea unei candidaturi la prezidenţiale în maxim 48 de ore de la depunere.
România
Prim-vicepreședintele interimar al PNL, Ciprian Ciucu, a afirmat, sâmbătă, că singurul care poate să-i învingă pe candidații care atacă democrația în România și atacă valorile occidentale este candidatul alianței PNL-PSD-UDMR și minorități, Crin Antonescu.
2
Mapamond
Autoritățile au anunțat vineri că actorul Gene Hackman a decedat din cauza unei afecțiuni cardiace, la o săptămână după ce soția sa, Betsy Arakawa, a murit în urma unei infecții cu hantavirus în locuința lor din Santa Fe. Hackman suferea de boala Alzheimer în stadiu avansat, potrivit The Associated Press şi Reuters.
Local
Structurile din teritoriu ale Ministerului Afacerilor Interne au împărțit, pe 8 martie 2025, flori arădencelor.
Local
8 Martie – Ziua Internațională a Femeii este sărbătorită în toată lumea, în unele țări fiind chiar declarată prin lege zi liberă. 8 Martie este o zi în care toate femeile sunt celebrate pentru realizările lor, fără a se ține cont de naționalitate, etnie, diferențe lingvistice, culturale, economice sau politice. Totodată, în această zi se trage un semnal de alarmă în privința discriminării și violenței. De 8 Martie, în unele culturi, femeilor și fetelor li se dau cadouri, flori sau alte atenții.
1