ARAD - 20 de elevi portughezi sunt oaspeţii Liceului Pedagogic „D. Ţichindeal” într-un proiect Comenius.
ARAD - Fetele de la Pedagogic s-au calificat în finala Olimpiadei Şcolare a baschetului feminin.
ARAD - Azi dimineaţă cei 250 de elevi care învaţă la Liceul Pedagogic, „Dimitrie Ţichindeal”, în clădirea de pe strada Lucian Blaga au fost trimişi acasă pentru că centrala pe gaz s-a defectat, astfel că nu au putut fi încălzite sălile de clasă. „Au fost trimişi acasă 250 de elevi, care nu vor veni la cursuri nici marţi. Se încearcă remedierea problemelor pentru a se putea relua cursurile miercuri", a declarat Mirela Aldescu, inspector şcolar general.
ARAD - Elevii clasei a X-a A, profilul pedagogic,
specializarea pedagog şcolar, de la Liceul Pedagogic
„Dimitrie Ţichindeal” şi-au
desfăşurat şi în acest semestru
practica pedagogică cu elevii claselor I-IV ai
Şcolii de Aplicaţie, care participă la
programul prelungit.
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, s-a declarat marți gata să lucreze sub leadershipul lui Donald Trump pentru a obține o pace durabilă în Ucraina, în toiul tensiunilor cu Casa Albă ilustrate prin suspendarea ajutorului militar al SUA pentru Ucraina, informează AFP.
1
Deputați de opoziție din Serbia au aruncat marți cu grenade fumigene în interiorul parlamentului în semn de protest față de politicile guvernului, scrie Agerpres. Un deputat a făcut AVC după incident.
Rusia nu poate transmite autorităților române pe cine să ancheteze și pe cine nu, Rusia nu poate dicta pe cine să aleagă românii și nu poate fi un model de bune practici de democrație, a afirmat premierul Marcel Ciolacu, marți, într-o postare pe pagina sa de Facebook. Totul, după afirmații ale SVR despre Călin Georgescu.
6
Continuă lucrările de înlocuire a contoarelor vechi cu unele noi, cu citire la distanță, lucru ce duce la întreruperea furnizării apei potabile.
Guvernul britanic va simplifica procedurile sale pentru achiziţia de material militar şi va „reduce birocraţia care încetineşte aprovizionarea în echipamente de apărare, de la nave până la muniţii”, a anunţul marţi executivul de la Londra, la o săptămână după ce a anunţat o creştere a cheltuielilor în domeniu, informează AFP.