Ucraina. „În prezent, centrala este conectată la sistemul ucrainean printr-o singură linie de transport”, menţionează ministerul ucrainean în postarea sa în care explică totodată că, dacă această linie este deconectată, va avea loc o sistare totală a alimentării cu energie electrică la centrală.
Ingineri ucraineni lucrează pentru a restabili conexiunile cu restul liniilor, potrivit comunicatului.
Centrala este conectată atât la reţeaua de pe teritoriul ocupat de Rusia, cât şi la cea care se află încă sub controlul Kievului.
Ministrul energiei ucrainean a amintit că joi, la Viena, se va desfăşura o sesiune a Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA).
„Insistăm asupra respectării depline a rezoluţiei privind returnarea către Ucraina a uzinei ocupate. Este singura modalitate de a garanta funcţionarea sa în siguranţă”, a spus ministrul în comunicat.
Ucraina şi Rusia s-au acuzat în repetate rânduri că pun în pericol centrala, lângă care au avut loc lupte şi bombardamente încă de la începutul invaziei ruse în Ucraina, în februarie 2022.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XDeci, centrala este la rusi. Rusii, o ataca. Ua, o alimenteaza cu energie pentru o buna functionare. In concluzie, mie mi se pare ca este o buna colaborare intre fratii de sange si de arme. Poate ca este un nou inceput si se pregatesc pentru o colaborare de lunga durata.
-
Ucrainenii o alimentează electric, chiar dacă o controlează rușii, pentru că o centrală nucleară nu o oprești așa simplu. Nu e atât o colaborare, cât faptul că ambele părți înțeleg pericolul.
-
Alooo, expert – ologule, centrala aia produce energie, nu o alimenteaza nimeni. Sau aduc ucrainenii energie electrica la galeata ? 🙂
-
Dacă o electrocentrala nucleară nu produce suficientă energie electrica pentru a-și asigura funcționarea în condiții de siguranță ar fi mai bine să se închidă.
Centrala este acum in grija rusilor deci singurii care ataca centrala sunt ucrainienii care vor sa repuna mana pe centrala.
Rusia este mai mult decat capabila sa intretina si sa evite orice problema. Se poate muta combustibilul nuclear in Rusia si astfel se evita si posibilitatea ca regimul criminal de la Kiev sa dezvolte o arma nucleara.
Sa nu uitam ca tragedia numita Cernobal s-a petrecut in Ucraina, nu in Rusia.
-
Iar ai dormit conectat la furtunul cu dejecții de la Kremlin
-
Lasa-ne, bre ciolovecule, cu linsul dosurilor rusnacilor. Tragedia numita Cernobal s-a petrecut in URSS, care era condusa de rusnacii de la Moscovenia. Iar daca orcii tai de la Kretinomlin, sovieticii aducatori de moarte si dezastre, nu ascundeau sub pres toata tarasenia, lucrurile ar fi putut fi rezolvate inainte de a se produce dezastrul.
Si chiar dupa declansarea exploziei la centrala nucleara de la Cernobal, daca aceiasi sovietici infecti ar fi recunoscut problemele care au aparut si ar fi cerut ajutor international, tragedia ar fi avut loc la o scara mult mai mica. Asta ca sa priceapa si dovleacul ala vopsit in rosu comunist pe care-l numesti cap.
PS. Din combustibilul nuclear de la Zaporojie nu poti face o bomba atomica, dar creierul tau plin de rahaturi propagandistice orcesti nu stie mai mult, decat sa minta si sa insele.
-
“Si chiar dupa declansarea exploziei la centrala nucleara de la Cernobal, daca aceiasi sovietici infecti ar fi recunoscut problemele care au aparut si ar fi cerut ajutor international, tragedia ar fi avut loc la o scara mult mai mica.” Iar “internationalii” aia adunau norul radioactiv in pungi de plastic sau cum ? Explozia s-a produs din cauza unor teste la care nu puteau prevede cat de grave sunt urmarile. Documenteaza-te sa vezi ce a cauzat explozia. Au oprit racitoarele , iar cand le-a dat drumul, era prea tarziu.
-
-
Minciuni grămadă și propagandă sovietică