aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Israelul continuă să bombardeze suburbiile din sudului Beirutului

Israelul continuă să bombardeze suburbiile din sudului Beirutului

la 28 September 2024 10:56
13 Comentarii

Israelul continuă să bombardeze suburbiile din sudului Beirutului

Foto: EPA-EFE/Wael Hamzeh
28 September 2024 10:56
Armata israeliană continua să bombardeze intens sâmbătă dimineaţa suburbiile din sudul Beirutului, bastion al Hezbollah, unde un raid de o violenţă fără precedent l-a vizat vineri, potrivit presei israeliene, pe liderul mişcării armate pro-iraniene, Hassan Nasrallah, transmite AFP.
Armata israeliană continua să bombardeze intens sâmbătă dimineaţa suburbiile din sudul Beirutului, bastion al Hezbollah, unde un raid de o violenţă fără precedent l-a vizat vineri, potrivit presei israeliene, pe liderul mişcării armate pro-iraniene, Hassan Nasrallah, transmite AFP.

Trimite articolul

X

Canalul local Al-Manar, afiliat Hezbollah, a raportat “raiduri sioniste succesive” ţintind cel puţin cinci cartiere de la periferia sudică. Fotoreporteri ai agenţiei France Presse au văzut incendii declanşate de bombardamente.

Sute de familii înghesuite în maşini au fugit din zona dezastrului, în urma unui apel al armatei israeliene de evacuare.

Blocaje de trafic s-au format în plină noapte pe străzile capitalei, de obicei pustii la această oră şi scufundate în întuneric din cauza lipsei curentului electric. În Piaţa Martirilor sau la marginea mării, bărbaţi, femei şi copii stăteau aşezaţi pe jos, părând dezorientaţi.

Pe Telegram, armata israeliană a anunţat că efectuează în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă noi lovituri în regiunea Beirut, vizând clădirile civile adăpostind, potrivit acesteia, depozite de arme, fabrici de muniţie şi centre de antrenament ale Hezbollah.

Mişcarea islamistă a dezminţit “afirmaţiile” Israelului cu privire la prezenţa unor depozite de arme în clădirile rezidenţiale.

Israelul indicase mai devreme că a bombardat în această zonă “cartierul general” al Hezbollah.

Hassan Nasrallah, liderul Hezbollah, a fost vizat de acea lovitură, potrivit mai multor posturi de televiziune israeliene. O sursă apropiată grupării islamiste a indicat că el nu a fost rănit. Dar la peste nouă ore după atac, Hezbollah nu făcuse niciun anunţ oficial.

Raidul, de o violenţă fără precedent, a avut loc la orele 15.30 GMT într-un cartier foarte populat. A făcut cel puţin şase morţi şi 91 de răniţi, conform Ministerului libanez al Sănătăţii.

Potrivit unei surse apropiate Hezbollah, şase clădiri au fost complet distruse, nimicite de explozii uriaşe care au provocat coloane groase de fum şi au săpat cratere mari, semănând panică în rândul locuitorilor.

Armata israeliană a mai afirmat sâmbătă pe Telegram că i-a ucis într-un alt atac aerian pe comandantul unei unităţi de rachete al mişcării, Mohammed Ali Ismail, precum şi pe adjunctul său, Hossein Ahmed Ismail, în sudul Libanului. “Alţi comandanţi ai Hezbollah şi terorişti au fost eliminaţi împreună cu ei”, a adăugat aceasta.

Armata israeliană indicase mai devreme în cursul nopţii că forţele sale aeriene survolau împrejurimile aeroportului capitalei, pentru a împiedica Iranul să aterizeze transporturi de arme destinate Hezbollah. Ea a mai spus că efectuează lovituri împotriva unor ţinte ale Hezbollah în regiunea Tir (sud) şi în Valea Bekaa, un alt bastion al mişcării şiite situat în estul Libanului.

“Atâta timp cât Hezbollah alege calea războiului, Israelul nu are altă opţiune”, a declarat premierul israelian Benjamin Netanyahu la ONU.

Aceste operaţiuni vor continua “până când toate obiectivele noastre vor fi atinse”, a adăugat Netanyahu, spulberând speranţele unui armistiţiu propus miercuri de Franţa şi Statele Unite.

De luni, aceste bombardamente au făcut peste 700 de morţi, majoritatea civili, potrivit Ministerului libanez al Sănătăţii.

Armata israeliană a mai spus că se pregăteşte pentru o posibilă incursiune terestră, care va fi “cât mai scurtă” posibil, a afirmat vineri un responsabil israelian din serviciile de securitate.

Sursa: AGERPRES

 

Trimite articolul

X
Taguri:
armata israeliana ,
Beirut ,
bombardamente ,
grupare islamista ,
Hassan Nasrallah ,
Hezbollah ,
Israel ,
Liban ,
lider Hezbollah ,
raid
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu says:
    September 28, 2024 at 12:45 pm

    “De luni, aceste bombardamente au făcut peste 700 de morţi, majoritatea civili” . Numai teroristi, peste tot, doar teroristi. Ma refer la Israel, desigur.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      September 28, 2024 at 1:20 pm

      Ai uitat de rușii lui Putin. Alți teroriști. De militanții houthi, de hamași. Probleme cu memoria, stimabile sau cu dublul standard.
      Și acum prevăd că te lansezi într-o șarjă ipocrit moralistă specifică ție.

      Reply
      • eu says:
        September 28, 2024 at 7:27 pm

        Esti prost de bubui, nu ma mir. Sa-ti explic pe intelesul tau de delirat ce esti : Putin a intrat in Ucraina, pentru a opri macelul etnicilor rusi din zonele de sud-est, macel efectuat de catre nazistii lui zelenski. Israelul in schimb, NU “lupta” pentru eliberarea altor evrei din statele bombardate de ei(Liban, Palestina, Siria). Iti desenez ca sa pricepi mai bine ?

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          September 29, 2024 at 11:01 am

          Aberatiile conspirationist bolsevice pe care le debitezi cu atata ardoare demonstreaza doar ca ai baut pufoaika din slap toata saptamana, cioloveceule.

          Reply
          • Tututuluz-Codobelc cel viteaz pe aradon says:
            September 29, 2024 at 11:58 am

            Ma gandesc acuma cu cat drag iti aduci aminte de copilarie pomenind de pufoaika cu care te-ai crescut si pe care parintii tai o consumau zilnic. Ce alte chestii din astea mai aveati? Faza cu slapul care este? Ceva secret de familie sau de neam?

          • Tuluz-Lotrec says:
            September 29, 2024 at 1:01 pm

            Marin Sorescu spunea despre cei ca tine ca nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine este sa mori prost…

        • Anonimul arădean says:
          September 30, 2024 at 1:37 pm

          @eu, când crezi tâmpenia cu naziștii din Ucraina, chiar că ești prost de bubui. Ai dovedit din plin, în mod repetat.

          Reply
          • eu says:
            September 30, 2024 at 8:54 pm

            Cand nu o crezi, nu mai ai ce sa demonstrezi. E cazul sa bei un ceai de cianura de potasiu si sa stai linistit

          • Anonimul arădean says:
            October 2, 2024 at 3:25 pm

            Ca un bun putinist propui metodele regimului criminal de la Kremlin. Diferența e că matale ești un biet nostalgic ceaușist, cu mintea rătăcită, dar amuzant în delirul său…😁

      • ! says:
        September 28, 2024 at 8:59 pm

        Miile de copii uciși în Gaza au fost toți teroriști?

        Reply
        • gray come terror says:
          September 29, 2024 at 4:43 pm

          Miliardele…

          Reply
        • Anonimul arădean says:
          October 1, 2024 at 11:46 pm

          Nu, ci victimele politicii anti-israeliene derulate de Hamas.

          Reply
  2. un nimeni says:
    September 28, 2024 at 1:45 pm

    am intrat cu toții ușor aproape insesizabil în era războiului, oare când se va termina totul ..

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Peste 60% dintre antreprenorii români consideră că mediul antreprenorial este nefavorabil (studiu)
    3
    Cine fluieră meciul UTA – Universitatea Cluj?
    4
    Bogdan Matei și-a depus demisia din funcția de președinte al Agenției Naționale pentru Sport
    5
    Nicușor Dan: Mă alătur mesajului altor lideri europeni care au asigurat Ucraina de sprijinul lor continuu
    6
    Noi probleme la podul hobanat peste Mureş. De data aceasta, cu documentele
    7
    Cântăreața italiană Ornella Vanoni a murit la 91 de ani
    8
    Secretarul de stat american precizează că planul de pace în 28 de puncte privind războiul din Ucraina, a fost elaborat de SUA
    9
    Mașini și biciclete electrice în valoare de peste 180 de mii de euro, confiscate la Nădlac
    10
    NASA a dat publicității imagini cu cometa 3I/ATLAS și dezminte „zvonurile” că ar fi o navă spațială extraterestră

    România

    Bogdan Matei și-a depus demisia din funcția de președinte al Agenției Naționale pentru Sport
    Președintele Agenției Naționale pentru Sport, Bogdan Matei a declarat, joi, pentru AGERPRES, că și-a depus demisia din funcție, decizia sa urmând să intre în vigoare începând cu data de 28 decembrie 2025.

    Local

    Incendiu la acoperișul unei crame din Șiria

    România

    Scumpire majoră în sectorul silvic: prețul mediu al lemnului va crește cu aproape 66% din 2026
    Prețul lemnului va crește semnificativ de la începutul anului viitor, în timp ce autoritățile avertizează că neactualizarea valorii ar crea probleme în justiție și fiscalitate.

    România

    Bolojan își menține punctul de vedere potrivit căruia persoanele cu dizabilități trebuie să plătească impozit local
    Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu dizabilități ar trebui să plătească impozit local, pentru a susține dezvoltarea infrastructurii în comunitățile în care trăiesc. 2

    ARADON Sport local

    Prima experienţă fotbalistică
    Micuții elevi ai Liceului Teologic Penticostal Arad, coordonați de prof. Daniel Lazăr, și-au demonstrat talentul și ambiția la Cupa „Moș Crăciun" la fotbal, prima lor competiție.

    Mapamond

    Zelenski: Rusia se pregătește de un nou an de război
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că Rusia se pregătește să poarte un nou „an de război” în Ucraina în 2026, după ce omologul său rus Vladimir Putin a declarat că obiectivele Moscovei în această țară vor fi „fără îndoială atinse”, relatează AFP. 1

    Evenimente

    De vineri, Târg de Crăciun la Castelul Regal
    ARAD. Târgul de Crăciun de la Castelul Săvârșin își deschide porțile anul acesta în zilele de vineri, 19 decembrie, sâmbătă, 20 decembrie, și duminică, 21 decembrie.

    Local

    Un microbuz a luat foc între Târnova și Șilindia
    În microbuz se aflau două persoane, care au reușit să iasă singure. Microbuzul a ars în proporție de 50%.

    Mapamond

    Cancelarul Merz despre Ucraina: Următorul pas este ca SUA să prezinte Rusiei planul de pace revizuit și să o „îndemne” să îl accepte
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.