Vilnius. „Astăzi conectăm statele baltice la reţeaua electrică a Europei continentale. Tăiem ultimele legături cu Rusia. Suntem în fine eliberaţi de ameninţări şi de şantaj. Este o zi istorică!”, a transmis ea pe platforma X.
„Acum câteva momente am primit o veste importantă. Sincronizarea sistemului electric al statelor baltice cu cel al Europei continentale a fost încheiată cu succes”, a declarat la rândul său preşedintele Lituaniei, Gitanas Nauseda.
El s-a exprimat alături de omologii săi estonian şi leton, precum şi a preşedintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi a preşedintelui Poloniei într-o conferinţă de presă în capitala lituaniană.
Foste republici sovietice – Lituania, Estonia şi Letonia – în prezent membre ale Uniunii Europene şi NATO – depun eforturi pentru această schimbare de când Rusia a invadat Ucraina în 2022.
Susţinătoare fervente ale Ucrainei, acestea au căutat să evite să devină un obiect de şantaj din partea Rusiei prin intermediul aprovizionării cu electricitate.
„Acesta este un moment istoric care marchează sfârşitul unei lungi călătorii. Am ajuns la o independenţă energetică totală. Perioada de presiune şi şantaj politice s-a terminat, în fine”, a adăugat Nauseda.
Ţările baltice s-au integrat în reţeaua europeană prin intermediul Poloniei.
În total, 1,6 miliarde de euro, în special din fonduri europene, au fost investite în acest proiect.
Nauseda a lansat un apel la o „acţiune substanţială la nivelul Uniunii Europene” pentru a ameliora infrastructurile critice ale statelor baltice.
„Este vremea să ne securizăm activele. Războiul Rusiei împotriva Ucrainei a transformat radical percepţia ameninţărilor care apasă asupra infrastructurilor critice în Europa”, a afirmat el.
„Recentele incidente implicând infrastructuri subacvatice în Marea Baltică sunt foarte îngrijorătoare. Şi necesită o acţiune fermă”, a continuat preşedintele lituanian.
Mai multe cabluri submarine de telecomunicaţii şi de energie au fost secţionate în Marea Baltică în ultimele luni.
Unii experţi şi politicieni au acuzat Rusia că ar desfăşura un „război hibrid” împotriva Occidentului, în special ţintind în mod neconvenţional aprovizionarea cu energie, ceea ce Moscova dezminte.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XPlânge tovarășul Cetatean la telefon, Natashei din Urali, că Rusia nu mai controlează și șantajează energetic țările baltice…
“Am ajuns la o independenţă energetică totală.” Mai trebuie sa primiti facturi la energie precum in Germania si ati pus-o. De ce credeti ca se fac concedieri in masa , in Germania ? Din cauza preturilor la energie. Foarte bine, tot asa ati crezut ca o sa ingenunchiati Rusia cu sanctiunile, dar se pare ca tot Europa e cea care se zbate sa iasa din criza energetica. 😉
-
Esti somer de le stii asa de bine? Sau, ca si pana acum, ai ramas tot cu intinsul mainii prin gari si piete…
-
Este publica situatia.
-
Le stiu pentru ca “imi duc veacul in Occidentul decadent”. Tu daca nu ai reusit sa iesi din bordeiul de chirpici, nu e vina mea.
-
La firma unde muncesc, nu se vor face concedieri in masa. Noi nu suntem dependenti de energie cum sunt cei din industria auto(de ex.).
-