Frații Tate ar fi părăsit joi dimineața România, cu un avion privat, având ca destinație Florida.
Publicația BoardingPass susține că un avion privat Gulfstream G550 a decolat din București cu destinația Fort Lauderdale (SUA). „BoardingPass confirmă că, în dimineața zilei de joi, 27 februarie 2025, un avion privat Gulfstream G550 a decolat din București cu destinația Fort Lauderdale (SUA). Avionul în cauză a aterizat la București în 27 februarie 2025 la ora locală 03:05, de la Dubai (Emiratele Arabe), iar la ora 06:05 a decolat spre SUA. Zborul dintre capitala României și aeroportul din Fort Lauderdale (SUA) va fi operat fără escală și va avea o durată de 12 ore. Este neclar cine a fost la bordul acestui avion”, spune publicația.
După ce informația a apărut în presă, DIICOT a venit cu o precizare privind situația juridică a fraților Tate.
„Cu privire la doi inculpați, persoane cu dublă cetățenie, americană și britanică, aflați sub măsura controlului judiciar în cadrul dosarelor penale în care sunt cercetați de către procurorii DIICOT – Structura Centrală, facem următoarea precizare: cererea de revocare a măsurii preventive a controlului judiciar a fost respinsă, aceasta fiind menținută în ambele dosare în care se efectuează urmărirea penală. A fost admisă solicitarea privind modificarea obligației impuse inculpaților de a nu părăsi teritoriul României, celelalte obligații fiind menținute de către procurorii DIICOT, inclusiv cea referitoare la prezentarea în fața organelor judiciare la fiecare chemare, cu atenționarea că încălcarea cu rea-credință a obligațiilor ce le revin poate conduce la înlocuirea controlului judiciar cu o măsură privativă de libertate superioară”, a precizat DIICOT, într-un comunicat de presă.
Andrew și Tristan Tate, cu dublă cetățenie – britanică și americană, au fost trimiși în judecată de DIICOT pe data de 20 iunie 2023, fiind acuzați de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, viol, acces ilegal la sistem informatic, lovire sau alte violențe.
Ulterior, în decembrie 2024, instanțele au anulat rechizitoriul procurorilor, iar dosarul s-a întors la DIICOT pentru refacerea urmăririi penale.
Potrivit Financial Times, Richard Grenell, un emisar al președintelui american, Donald Trump, le-ar fi cerut, la mijlocul lunii februarie, autorităților române, în timpul unei întâlniri cu ministrul de externe român, Emil Hurezeanu, să îi predea lui Andrew Tate și fratelui său Tristan pașapoartele. Premierul Marcel Ciolacu a dat asigurări că Statele Unite nu au făcut nicio cerere legată de situația juridică a fraților Tate.
Andrew Tate este un cunoscut influencer cu peste 10 milioane de urmăritori pe rețeaua X, unde promovează drepturile bărbaților prin mesaje homofobe și rasiste. Fan declarat al lui Donald Trump și fost kick-boxer profesionist, născut în SUA și stabilit de mai mulți ani în România, Andrew Tate a devenit cunoscut în timpul emisiunii „Big Brother UK” în 2016.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XEra de așteptat ca abuzatorul sexual condamnat de la Casa Albă să ceară eliberarea altor abuzatori sexuali. Regimul infracțional de la Casa Albă crește…