Decorarea judecătorilor CCR reprezintă un act de sfidare, scrie Lasconi, luni, pe Facebook.
„Când crezi că nu se poate mai rău, Iohannis îți demonstrează contrariul și mai face o nedreptate. Nu există o sfidare mai mare față de români decât decorarea de către un președinte ilegitim a unor judecători CCR care au anulat alegerile din România. Niște judecători care și-au bătut joc de democrația din România, la ordinele unor politicieni corupți, au fost recompensați cu decorații, pe lângă pensiile speciale și toate beneficiile pe care deja le încasează. Astăzi, când pe agenda Parlamentului se află suspendarea sa care necesită avizul CCR. Tocmai astăzi, președintele ilegitim decorează judecători CCR”, transmite lidera USR.
Lasconi menționează că, în cazul în care va câștiga alegerile prezidențiale, va retrage decorațiile acordate celor trei judecători CCR.
„Singurul motiv pentru care Iohannis i-a decorat pe Marian Enache și pe alți doi judecători CCR este că i-au permis să își prelungească viața bună de la Cotroceni pe banii românilor. Toți cei trei se pregătesc să primească la încheierea mandatelor și câte o primă în valoare de 6 indemnizații lunare. O sumă care poate ajunge și la circa 50.000 de euro! Următorul președinte al României are obligația să retragă aceste decorații în prima zi de mandat. Eu asta voi face, dacă voi primi încrederea românilor. Mai mult, voi susține o reformă din temelii a Curții Constituționale, ca să scăpăm de politrucii din această instituție și să aducem un pic de dreptate. Ajunge! E nedrept că s-au anulat alegerile prezidențiale pe baza unor compuneri, fără nicio dovadă concretă, e nedrept că Iohannis a rămas agățat de Cotroceni, e nedrept că politrucii primesc decorații, pensii speciale și prime de zeci de mii de euro”, menționează Lasconi.
La rândul său, deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiției, apreciază că decorarea președintelui Curții Constituționale, Marian Enache, reprezintă o „glorificare a arbitrariului”, un gest „dezgustător și lipsit de scrupule”.
„Un gest dezgustător și lipsit de scrupule: președintele Iohannis l-a decorat pe Marian Enache, președintele CCR, și pe alți doi judecători CCR. Probabil a apreciat maniera promptă în care președintele CCR a executat ordinele călcând deseori în picioare cele mai elementare reguli ale statului de drept. Prin modul in care și-a exercitat atribuțiile legale, Enache a devenit pionul perfect al unui sistem securisto-mafiot, executând cu meticulozitate toate nenorocirile dictate de un regim care refuză valorile occidentale și democrația autentică”, scrie Stelian Ion, luni, pe Facebook.
Președintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul pentru decorarea președintelui Curții Constituționale a României, Marian Enache, precum și a judecătorilor CCR Livia Stanciu și Attila Varga.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XIl presidente ar trebui sa decoreze toata planeta, pas cu pas. E singurul lucru la care e bun…
Am crezut ca d-na LAsconi e o persoana serioasa. Daca o intereseaza tinichelele si fituicile conexe, acordate celor de la CCR, imi schimb parerea.
Sa il vedem plecat pe Iohannis si apoi sa punem un presedinte adevarat: Calin Georgescu, dupa aceea mai vedem.
V-am spus profetic si o repet: Calin Georgescu NU MAI POATE FI OPRIT.
Am zeci de argumente solide si logice dar nu e cazul aici.
-
Călin Georgescu nu este președintele României, el e un produs al sistemului actual, cu orientare filorusă și cu niște țigle lipsă
Daca Johanis a ocupat abuziv functia de presedinte al Romaniei, normal orice a semnat este un act abuziv si astfel fara nici o valoare juridica !