aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Ştiri sportive
Începe în Qatar cea mai controversată ediţie a Cupei Mondiale de fotbal

Începe în Qatar cea mai controversată ediţie a Cupei Mondiale de fotbal

la 20 November 2022 08:30
2 Comentarii

Începe în Qatar cea mai controversată ediţie a Cupei Mondiale de fotbal

Foto: FAN
20 November 2022 08:30
Cupa Mondială FIFA 2022 începe duminică la Doha, fiind cea de a 22-a ediţie a competiţiei de fotbal interţări sub egida FIFA.
Cupa Mondială FIFA 2022 începe duminică la Doha, fiind cea de a 22-a ediţie a competiţiei de fotbal interţări sub egida FIFA.

Trimite articolul

X

Evenimentul are loc în Qatar, între 20 noiembrie şi 18 decembrie, fiind prima dată când se desfăşoară în lumea arabă şi a doua organizată în întregime în Asia. Turneul va avea pentru ultima dată la start 32 de echipe participante, deoarece numărul acestora va creşte la 48 de echipe cu turneul din 2026. Meciurile din cadrul evenimentului se vor disputa în opt locaţii din cinci oraşe. Din cauza căldurii şi a umidităţii intense din Qatar pe timpul verii, Cupa Mondială se va desfăşura în lunile noiembrie şi decembrie, fiind primul turneu care nu se va desfăşura în lunile mai, iunie sau iulie şi care va avea loc în timpul iernii nordice. Se va juca într-un interval de timp redus, de 29 de zile, faţă de alte ediţii. Meciul de deschidere va fi între Qatar şi Ecuador, pe stadionul Al Bayt, Al Khor. Finala va avea loc pe 18 decembrie 2022, de Ziua Naţională a Qatarului.

Alegerea de a găzdui Cupa Mondială în Qatar a fost sursa unor controverse semnificative. Printre acestea se numără, printre altele, conform mai multor organizaţii de apărare a drepturilor omului, tratamentul incorect aplicat de Qatar lucrătorilor migranţi, un bilanţ slab în ceea ce priveşte drepturile omului, persecutarea persoanelor LGBT şi altele.

Turneul organizat de FIFA are loc o dată la patru ani şi s-a desfăşurat pentru prima dată în 1930 în Uruguay, iar de la ediţia din 1998 a fost disputat de 32 de echipe. Competiţia se dispută cu opt grupe, urmate de o rundă eliminatorie în care intră 16 echipe. Campioana în exerciţiu este echipa naţională de fotbal a Franţei, care a învins Croaţia cu 4-2 în finala Cupei Mondiale FIFA 2018.

Spre deosebire de precedentele Cupe Mondiale FIFA, care s-au jucat în iunie şi iulie, ediţia din 2022 se va desfăşura în noiembrie şi decembrie pentru a evita căldura intensă a verii din Qatar. Ca urmare, se defăşoară în mod neobişnuit, la mijlocul sezoanelor ligilor naţionale de fotbal, care încep la sfârşitul lunii iulie sau în august, inclusiv în toate ligile europene importante, care au fost obligate să programeze pauze prelungite în calendarul lor naţional.

Programul meciurilor a fost confirmat de FIFA în iulie 2020, iar faza grupelor a fost stabilită să înceapă la 21 noiembrie, cu patru meciuri în fiecare zi. Ulterior, programul a fost modificat prin mutarea meciului Qatar – Ecuador la 20 noiembrie, după ce Qatar a făcut lobby cu succes pe lângă FIFA pentru a permite echipei sale să joace meciul de deschidere. Finala se va juca pe 18 decembrie, pe stadionul Lusail Iconic Stadium.

În aprilie 2022, FIFA a anunţat premiile pentru toate naţiunile participante. Fiecare echipă calificată a primit 1,5 milioane de dolari înainte de competiţie pentru a acoperi costurile de pregătire, urmând să primească cel puţin 9 milioane de dolari în premii. Meciurile din fiecare grupă au fost repartizate pe următoarele stadioane: Grupele A, B, E, F: Al Bayt Stadium, Khalifa International Stadium, Al Thumama Stadium, Ahmad bin Ali Stadium. Grupele C, D, G, H: Lusail Iconic Stadium, Stadium 974, Education City Stadium, Al Janoub Stadium.

Programul integral al competiţiei:

Grupa A

Qatar – Ecuador (20 noiembrie, ora 18:00)
Senegal – Olanda (21 noiembrie, ora 18:00)
Qatar – Senegal (25 noiembrie, ora 15:00)
Olanda – Ecuador (25 noiembrie, ora 18:00)
Olanda – Qatar (29 noiembrie, ora 17:00)
Ecuador – Senegal (29 noiembrie, ora 17:00)

Grupa B

Anglia – Iran (21 noiembrie, ora 15:00)
SUA – Ţara Galilor (21 noiembrie, ora 21:00)
Ţara Galilor – Iran (25 noiembrie, ora 12:00)
Anglia – SUA (25 noiembrie, ora 21:00)
Ţara Galilor – Anglia (29 noiembrie, ora 21:00)
Iran – SUA (29 noiembrie, ora 21:00)

Grupa C

Argentina – Arabia Saudită (22 noiembrie, ora 12:00)
Mexic – Polonia (22 noiembrie, ora 18:00)
Polonia – Arabia Saudită (26 noiembrie, ora 15:00)
Argentina – Mexic (26 noiembrie, ora 21:00)
Polonia – Argentina (30 noiembrie, ora 21:00)
Arabia Saudită – Mexic (30 noiembrie, ora 21:00)

Grupa D

Danemarca – Tunisia (22 noiembrie, ora 15:00)
Franţa – Australia (22 noiembrie, ora 21:00)
Tunisia – Australia (26 noiembrie, ora 12:00)
Franţa – Danemarca (26 noiembrie, ora 18:00)
Tunisia – Franţa (30 noiembrie, ora 17:00)
Australia – Danemarca (30 noiembrie, ora 17:00)

Grupa E

Germania – Japonia (23 noiembrie, ora 15:00)
Spania – Costa Rica (23 noiembrie, ora 18:00)
Japonia – Costa Rica (27 noiembrie, ora 12:00)
Spania – Germania (27 noiembrie, ora 21:00)
Japonia – Spania (1 decembrie, ora 21:00)
Costa Rica – Germania (1 decembrie, ora 21:00)

Grupa F

Maroc – Croaţia (23 noiembrie, ora 12:00)
Belgia – Canada (23 noiembrie, ora 21:00)
Belgia – Maroc (27 noiembrie, ora 15:00)
Croaţia – Canada (27 noiembrie, ora 18:00)
Croaţia – Belgia (1 decembrie, ora 17:00)
Canada – Maroc (1 decembrie, ora 17:00)

Grupa G

Elveţia – Camerun (25 noiembrie, ora 12:00)
Brazilia – Serbia (24 noiembrie, ora 21:00)
Camerun – Serbia (28 noiembrie, ora 12:00)
Brazilia – Elveţia (28 noiembrie, ora 18:00)
Camerun – Brazilia (2 decembrie, ora 21:00)
Serbia – Elveţia (2 decembrie, ora 21:00)

Grupa H

Uruguay – Coreea de Sud (24 noiembrie, ora 15:00)
Portugalia – Ghana (24 noiembrie, ora 18:00)
Coreea de Sud – Ghana (28 noiembrie, ora 15:00)
Portugalia – Uruguay (28 noiembrie, ora 21:00)
Coreea de Sud – Portugalia (2 decembrie, ora 17:00)
Ghana – Uruguay (2 decembrie, ora 17:00)

Optimi de finală

A1 – B2 (3 decembrie, ora 17:00)
C1 – D2 (3 decembrie, ora 21:00)
D1 – C2 (4 decembrie, ora 17:00)
B1 – A2 (4 decembrie, ora 21:00)
E1 – F2 (5 decembrie, ora 17:00)
G1 – H2 (5 decembrie, ora 21:00)
F1 – E2 (5 decembrie, ora 17:00)
H1 – G2 (5 decembrie, ora 21:00)

Sferturi de finală

Câştigător meci 53 – Câştigător Meci 54 (9 decembrie, ora 17:00)
Câştigător meci 49 – Câştigător meci 50 (9 decembrie, ora 21:00)
Câştigător meci 55 – Câştigător meci 56 (10 decembrie, ora 17:00)
Câştigător meci 51 – Câştigător meci 52 (10 decembrie, ora 21:00)

Programul semifinalelor de la Campionatul Mondial

Câştigător sfert de finală 1 – Câştigător sfert de finală 2 (13 decembrie, ora 21:00)
Câştigător sfert de finală 3 – Câştigător sfert de finală 4 (14 decembrie, ora 21:00)

Finala mică

Pierzătoare semifinală 1 – Pierzătoare semifinală 2 (17 decembrie, ora 17:00)

Finala mare:

Câştigătoare semifinală 1 – Câştigătoare semifinală 2 (18 decembrie, ora 21:00)

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
Cupa Mondiala de fotbal 2022 ,
Fifa ,
program Cupa Mondiala ,
Qatar
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. stefan says:
    November 20, 2022 at 1:53 pm

    Cine transmite ?

    Reply
    • Marius says:
      November 20, 2022 at 3:32 pm

      TVR1

      Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    UTA alunecă până pe locul 9
    3
    „Avem același sânge”, la Arad
    4
    Sukar Nation, concert de excepție
    5
    Sâmbăteni şi Ineu, neînvinse în Liga 5
    6
    Trenuri suspendate din cauza datoriilor CFR Călători
    7
    Produsele Lucas, în tot mai multe magazine ACA
    8
    Acțiune în „cascadă” a Poliției între Arad și Bihor
    9
    Comisarul Magnus Brunner: Cu România și Bulgaria în Schengen, am creat o rută deschisă de la Atlantic la Marea Neagră
    10
    Gala Olimpicilor Arădeni 2025

    Local

    GALERIE FOTO
    Gala Olimpicilor Arădeni 2025
    Primăria Municipiului Arad a premiat, săptămâna aceasta, performanța în educație.

    ARADON Sport local

    Se fac înscrieri la Cupa Satelor
    ARAD. Federația Română de Fotbal, prin Asociația Județeană de Fotbal Arad organizează faza județeană a competiției Cupa Satelor Penny, ediția 2025 – 2026, adresată echipelor de copii din satele și comunele județului Arad.

    Local

    Memorie, identitate și un destin uitat
    Scriitoarea Dida Codreanu readuce în atenția publicului povestea arhitectului Ludovic Szantay, printr-o piesă de teatru.

    Local

    Caz de incompatibilitate la Spitalul de Boli Cronice Sebiș, constatat de ANI
    Potrivit ANI, Maurieana-Liliana Barbura, membru supleant în consiliul de administrație al Spitalului de Boli Cronice Sebiș, reprezentant al Consiliului Local Sebiș, s-ar fi aflat în stare de incompatibilitate, ca urmare a exercitării simultane a unei funcții de conducere într-un partid politic.

    Local

    Un pacient internat la Județean s-a plâns de gândaci în salon
    Bărbatul susține că a filmat gândacii zilele trecute, în secția Medicină Internă din cadrul SCJU. Reprezentanții SCJU Arad au declarat că programul de dezinsecție a fost respectat.

    Local

    Cazurile de gripă și infecții respiratorii, în creștere
    Zeci de copii și adulți au ajuns la spital într-o singură săptămână, iar după efectuarea investigațiilor medicale, s-a impus internarea a 39 de pacienți, dintre care 28 sunt minori, iar 11 adulți.

    Mapamond

    Putin afirmă că Rusia va cuceri militar „teritorii rusești istorice„ în Ucraina dacă diplomația eșuează
    Președintele Vladimir Putin a afirmat miercuri că, în cazul în care diplomația va eșua, armata rusă va cuceri pe cale militară ceea ce el a numit „teritorii rusești istorice” din Ucraina, referindu-se la cele patru regiuni ucrainene anexate de Moscova, informează EFE.

    România

    Fostul ministru Răzvan Cuc, arestat preventiv pentru 30 de zile
    Tribunalul București a decis miercuri arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului ministru al Transporturilor Alexandru-Răzvan Cuc, într-un dosar în care este acuzat de DNA că ar fi intermediat o mită de peste un milion de lei pentru directorul general al Registrului Auto Român (RAR).

    ARADON Sport local

    Ultima competiţie a anului
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.