Un tânăr de 28 de ani, din județul Galați, pe numele căruia autoritățile din Austria au emis un mandat european de arestare pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății a încercat să treacă frontiera pe la Nădlac, însă i s-a făcut rău în momentul în care polițiștii de frontieră i-au spus că va fi reținut din cauza documentului de arestare emis de autoritățile din Austria pe numele lui. Polițiștii de frontieră au solicitat intervenția unui echipaj de prim ajutor. Gălățeanul a ajuns la unitatea medicală sub escortă. „La Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac – Nagylak, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor specifice trecerii frontierei, cetăţeanul român Costel E., în vârstă de 28 de ani, din judeţul Galaţi. În momentul efectuării verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele tânărului era emis, de către autoritățile din Austria, un mandat european de arestare pentru săvârşirea de infracţiuni contra proprietăţii. Pe durata controlului de frontieră, cel în cauză a manifestat stări de leşin, drept urmare polițiștii de frontieră au solicitat prin apel unic la 112 asistenţă medicală în Punctul de Trecere a Frontierei. În urma consultării tânărului de către un echipaj medical din cadrul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Arad – Substaţia Pecica, acesta a fost transportat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad pentru investigaţii deoarece a fost diagnosticat cu atac de panică. S-a dispus transportarea sub escortă la spital si după ce i-au fost acordate îngrijiri medicale de specialitate, persoana în cauză a fost predată unei echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, în vederea luării măsurilor legale ce se impun”, au declarat reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.
Un urmărit internațional a făcut atac de panică la frontiera Nădlac
Un urmărit internațional a făcut atac de panică la frontiera Nădlac
A făcut un atac de panică în momentul în care polițiștii de frontieră i-au spus că pe numele lui era emis un mandat european de arestare.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Cifra este valabilă pentru perioada septembrie-decembrie 2024. Din cele 15, 12 sunt infracțiuni de lovire sau alte violențe, una de vătămare corporală din culpă, un furt și o faptă de exercitare abuzivă a funcției.
Local
Graphic designul este una dintre competențele tot mai căutate pe piața muncii, atât în mediul digital, cât și în cel tradițional. De la identitatea vizuală a unui brand, până la interfețele aplicațiilor sau layout-urile unui site, designul grafic joacă un rol esențial în modul în care comunicăm și interacționăm vizual.
ARADON Sport local
FCC Baschet UAV Arad găzduiește vineri meciul trei al finalei mici din Liga Națională.
Local
În cursul zilei de joi, salvatorii din cinci județe și-au demonstrat priceperea în descarcerarea victimelor și acordarea de prim ajutor. Câștigătorii vor fi anunțați vineri.
ARADON Sport local
ARAD. Eveniment de anvergură pe Stadionul Francisc Neuman din Arad.
2
Local
Teodora Ciunta a apelat la o cale extraordinară de atac, respectiv contestație în anulare, în încercarea de a scăpa de pușcărie.
2
Local
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi, o atenționare Cod galben de inundații, valabilă până vineri dimineața în șase bazine hidrografice.
1
Local
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare meteo Cod galben de ploi torenţiale şi vijelii pentru zona de vest a ţării, valabilă pe parcursul zilei de joi.
Citiți principiile noastre de moderare aici!